Dom

Miseczka mleczka to za mało, czyli czym karmić kota

kotCzym karmić kota, by czuł się dobrze, nie chorował, miał ładną, błyszczącą sierść?
Otóż, by nasz pupil cieszył się dobrym zdrowiem i wyglądem, musi dostawać wraz z pożywieniem odpowiednią porcję białek, węglowodanów, tłuszczów witamin i minerałów. To, z czego, w jakich proporcjach i ilościach powinno się znaleźć w jadłospisie naszego pupila, zależy do kilku czynników. Niezależnie, czy decydujemy się karmić kota domowym jedzeniem, czy gotowymi karmami, powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • Wiek kota – kocięta, by zdrowo rosły, potrzebują wartościowego, kalorycznego pożywienia. Z wiekiem zaś koty przybierają na wadze, dlatego starsze powinny zjadać mniej, a ich posiłki powinny zawierać mniej tłuszczów i węglowodanów
  • Tryb życia – domowy kanapowiec ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię niż np. kot w gospodarstwie, dlatego powinien dostawać posiłkinajlepszy pokarm dla kotówi mało kaloryczne, a bogate w białko
  • Stan zdrowia – dla kotów z różnymi zdrowotnymi przypadłościami, właściwą dietę powinien dobrać weterynarz. Niektóre pokarmy zaostrzają dolegliwości (np. koty mające problemy z pęcherzem czy nerkami, nie powinno się żywić  wyłącznie suchą karmą)
  • Stan fizjologiczny: ciąża, laktacja – ciężarne i karmiące kotki wymagają specjalnie zbilansowanej wysokokalorycznej, pełnowartościowej, diety. Jedzenie powinno zawierać zwiększone ilości,  wysokiej jakości białka i tłuszczy.

Gotowe karmy dla kotów, zarówno suche, jak i mokre, na ogół są dobrze zbilansowane i uwzględniają zróżnicowane potrzeby żywieniowe pupila. Przygotowanie pełnowartościowych posiłków dla kota w domu jest trudne, wymaga sporej wiedzy i czasu. Jednak nie jest niemożliwe i wielu opiekunów doskonale sobie z tym wyzwaniem radzi.

źródła zdjęc: www.pinterest.com

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.