Pieluszkowe zapalenie skóry
Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Skóra niemowlęcia, z racji tego, iż nie ma dostatecznie wykształconego płaszcza lipidowego, jest niezwykle delikatna i narażona na działanie czynników drażniących. Należą do nich: wilgoć, temperatura, substancje chemiczne, uszkodzenia mechaniczne, alergeny. Uszkodzona skóra narażona jest na zakażenia bakteriami i grzybami. W miejscach, które szczelnie zakrywa pieluszka, pod wpływem wilgoci, braku dostępu tlenu, podwyższonej temperatury, bardzo często dochodzi do odparzeń i podrażnień delikatnej skóry dziecka. Dodatkowo materiał pieluszki może uszkadzać naskórek mechanicznie, poprzez pocieranie i przesuwanie się. Od odparzenia u niemowlaka, to już tylko krok do pieluszkowego zapalenia skóry. Objawia się ono silnym zaczerwienieniem, ociepleniem skóry, łuszczeniem, często pojawiają się grudki wypełnione płynem, krostki, nadżerki. Dziecko przy tym staje się płaczliwe, niespokojne, ponieważ skóra boli, piecze i swędzi, a kolejne oddanie moczu czy kału potęguje objawy. Przy braku odpowiedniego leczenia, może dojść do nadkażeń bakteryjnych oraz grzybiczych.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

O ile odparzenia pieluszkowe o niezbyt nasilonych objawach, możemy leczyć samodzielnie, o tyle już pieluszkowe zapalenie skóry, zwłaszcza gdy objawia się grudkowatą, ropną wysypką, miodowożółtymi strupkami, nadżerkami – bezwzględnie wymaga konsultacji pediatry. Pieluszkowe zapalenie skóry leczy się na ogół miejscowo, stosując preparaty przeciwzapalne z dodatkiem sterydu. Jak powszechnie wiadomo leczenie sterydami, zwłaszcza małych dzieci, obarczone jest wieloma skutkami ubocznymi, dlatego z tych preparatów należy korzystać z dużą ostrożnością. Alternatywą dla leczenia sterydowego są obecnie inhibitory kalceneuryny. Jednak i te preparaty mają ograniczenia w stosowaniu i ich użycie za każdym razem powinno być monitorowane przez lekarza. Gdy dojdzie do nadkażenia drożdżakami, stosuje się maści przeciwgrzybicze. W przypadku zakażenia bakteryjnego, w zależności od nasilenia objawów i rodzaju drobnoustrojów, lekarz zaleca miejscowe lub ogólne leczenie antybiotykami.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Podstawą w utrzymaniu dobrego stanu skóry na pupie niemowlaka jest jak najczęstsze „wietrzenie” tych stref. Stały dostęp tlenu, zapobiega powstawaniu oparzeń, a co za tym idzie stanom zapalnym skóry dziecka. Pozostawianie dziecka bez owijania w pieluszkę na kilka, a nawet kilkanaście minut przy przewijaniu lub kąpieli przyniesie wymierne efekty. Wystarczy podłożyć pod niemowlaczka nieprzemakalny podkład i pozwolić mu swobodnie poruszać nóżkami, wentylując i susząc przy tym strefy intymne. Należy ściśle przestrzegać zasad higieny. Pieluszkę należy zmieniać u noworodka co godzinę, a u starszych dzieci co 3-4 godziny oraz jak najszybciej po defekacji. Przy każdej zmianie pieluszki skórę należy przemyć, najlepiej letnią wodą, a gdy jesteśmy poza domem, nawilżaną chusteczką. Do podmywania i kąpieli należy używać delikatnych kosmetyków, przeznaczonych dla niemowląt. Skórę należy osuszać delikatnie, nie pocierać, a dotykając ręcznikiem lub pieluszką tetrową. Podstawą w zapobieganiu pieluszkowego zapalenia skóry jest dobry krem przeznaczony dla niemowląt. Nie stosujmy go jednak w nadmiarze, gdyż skóra zbyt grubo pokryta kremem, nie będzie oddychać i w efekcie może dojść do odparzeń i podrażnień. Można stosować także zasypkę dla niemowląt lub oliwkę. Starym sprawdzonym i naturalnym sposobem w zapobieganiu i leczeniu podrażnień skórnych u dzieci są lecznicze kąpiele: w krochmalu, z dodatkiem rumianku lub siemienia lnianego.

Zobacz też:

Jak wybrać lampkę nocną dla dziecka?

https://www.claudia.pl/artykul/jak-wybrac-lampke-nocna-dla-dziecka

źródła zdjęć: www.pinterest.com
źródła: www.mp.pl

Dodaj komentarz