Bez kategorii

Bezsenność – skuteczne metody na to by ją pokonać bez leków

Spokojnie przespana noc to gwarancja dobrego funkcjonowania w ciągu dnia. Dlatego, jeśli zdarza się nam cierpieć na bezsenność, warto poszukać metod, które pozwolą ją wyeliminować. Poznajcie najbardziej polecane naturalne sposoby na bezsenność.

Skąd się biorą kłopoty ze snem?

Problemy z zaśnięciem mogą mieć rozmaite podłoże. Na pierwszy plan wysuwają się takie przyczyny jak: niewygodne łóżko, hałas, zbyt jasne pomieszczenie, niewłaściwa temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy czy oglądanie tuż przed położeniem się spać telewizji lub korzystanie z laptopa bądź telefonu komórkowego. Są to tzw. czynniki zewnątrzpochodne. Druga grupa to przyczyny wewnątrzpochodne, czyli takie, za którymi stoi stan zdrowia, dolegliwości bólowe, zaburzenia psychiczne czy zbyt silne wzburzenie emocjonalne. Nieprzespana noc potrafi zrujnować cały zaplanowany dzień, wpływając negatywnie na nasze samopoczucie i odbierając energię oraz chęć do działania. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zwalczyć kłopoty ze snem.

Bezsenność – jak ją pokonać bez chemii?

Na półkach sklepowych czy w aptekach bez trudu znajdziemy środki ułatwiające zasypianie, czy gwarantujące nam tzw. zdrowy sen. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Lepiej wypróbować wtedy dostępne naturalne czy domowe sposoby na bezsenność. Oto kilka z nich.

Zadbajmy o higienę snu

Mowa tu o wszystkich tych czynnościach, które wykonujemy przed położeniem się spać, takie jak: wywietrzenie sypialni, nawet, wtedy gdy za oknem panują niskie temperatury; zapewnienie sobie ciszy; obniżenie temperatury do 20st C; regularna wymiana pościeli.

Zrelaksujmy się przed snem

Najlepszym sposobem jest przyjemna kąpiel, ale w niezbyt gorącej wodzie, za to w takiej z dodatkiem olejków działających wyciszająco jak zielona herbata czy lawenda. Możemy też posłuchać ulubionej muzyki czy poczytać książkę lub wybrać się na dłuższy spokojny spacer. Specjaliści odradzają raczej takie metody jak oglądanie telewizji czy zaglądanie do komputera.

Zakończmy dzień lekkim posiłkiem

Ostatni posiłek powinniśmy spożyć nie później niż 3 godziny przed planowanym udaniem się na spoczynek. Pamiętajmy, aby nie było to nic wysokokalorycznego. Unikajmy też słodyczy czy zbyt ostrego jedzenia. Cukier utrudni zaśnięcie, a mocno przyprawione danie spowoduje, że będzie nam się chciało pić, co doprowadzi do wybudzeń.

Eliminujmy drzemki w ciągu dnia

Jeśli poczujemy się senni, zafundujmy sobie krótki spacer. Dotleniony organizm będzie lepiej funkcjonował, a my zapewnimy sobie możliwość pełnej regeneracji w ciągu nocy.

Sięgnijmy po tryptofan

To bardzo cenny aminokwas, który niweluje niepokój, koi nerwy, a także likwiduje wszelkie stany napięcia. Tym samym gwarantuje nam długi i spokojny sen. W czym go znajdziemy? Najlepsze źródła tryptofanu to: banany, drób, ryby, produkty sojowe, wiśnie oraz pestki dyni.

Pamiętajmy, żeby nigdy nie ignorować kłopotów ze snem. Przedłużająca się bezsenność może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Dlatego przy najbliższej wizycie u lekarza warto poprosić o pomoc. Ten powinien skierować nas na odpowiednie badania. Później w razie potrzeby zajmą się nami specjaliści.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.