Bez kategorii

Dieta niskosodowa – na czym polega i dlaczego warto ją stosować?

Chociaż trudno wyobrazić sobie smak wielu ulubionych potraw bez soli, warto ograniczyć jej spożycie. Okazuje się bowiem, że dieta niskosodowa niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla zdrowia, jak i urody.

W jaki sposób i dlaczego sól nam szkodzi?

Przyprawa, o jakiej mowa to cenne źródło sodu, czyli jednego z ważniejszych elektrolitów, a także składnika mającego wpływ na przyswajalność cennych substancji odżywczych z pożywienia. Aby jednak sól mogła spełniać swoje prozdrowotne funkcje, jej dzienne spożycie powinno wynosić 5 gram (czyli około 1 łyżeczki). Tyle teoria. Praktyka dowodzi, że normy te niejednokrotnie są przekraczane i to kilkakrotnie. Powód? – dziś sól obecna jest w niemal wszystkich produktach spożywczych. Najwięcej można jej znaleźć w żywności przetworzonej, a także w ulubionych  przekąskach, produktach konserwowych i wędzonych. Sięgając po nie, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo szkodzimy swojemu zdrowiu. Efektem nadmiernego spożycia soli jest bowiem wzrost liczby osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze lub z powodu otyłości. Ponadto sól spożywana w zbyt dużej ilości oznacza też zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy, problemów z nerkami, ale również niektórych nowotworów.

 Dieta niskosodowa – zasady

Aby uniknąć tych i wielu podobnych problemów zdrowotnych, nie wystarczy jedynie zrezygnować z zakupu produktów zawierających nadmiar soli. O wiele skuteczniejszym narzędziem jest dieta niskosodowa. Jakie są jej podstawowe zasady? Po pierwsze – nie dodajemy soli w trakcie gotowania, a dopiero przed zaserwowaniem przygotowywanego dania. Po drugie – powinniśmy zdobyć jak najwięcej wiedzy na temat zastępników naszej ulubionej przyprawy. Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziecie na tej stronie: http://www.wyrzucsolniczke.pl/gotuj-bez-soli. Poradnik ten zawiera między innymi gotowe przepisy na smaczne, bezsolne dania, przekąski i dipy, a także liczne ciekawostki i porady autorstwa dietetyków. Dieta niskosodowa wymaga też stopniowego wdrażania. Natychmiastowa rezygnacja z wieloletnich przyzwyczajeń bywa trudna. Organizm potrzebuje czasu, aby przywyknąć do zmiany. Stosując tą dietę, należy pamiętać także o spożywaniu, jak największej ilości świeżych, suszonych lub mrożonych owoców i warzyw. Z nowego jadłospisu należy też wykluczyć majonez, ketchup czy musztardę oraz wszelkie gotowe sosy na ich bazie.

Dieta bez soli – korzyści dla zdrowia i urody

W jaki sposób działa dieta bez soli? Jej niezwykle istotną zaletą jest kontrola wagi. Może mieć to związek z faktem, iż sól wzmaga łaknienie. Zaprzestanie solenia przyczynia się też do eliminacji wielu problemów ze strony układu pokarmowego i moczowego. Rezygnując z soli, można też zauważyć zmiany w wyglądzie. Dotyczy to głównie skóry, która nie musi zmagać się z nadmiarem wody, zatrzymywanej w jej komórkach właśnie przez sól. Dieta bez soli pomaga też uporać się z nadmierną potliwością oraz dokuczliwymi obrzękami i puchnięciem rąk czy nóg.

Rezygnacja z soli może wydawać się trudna. Jeśli jednak uświadomimy sobie, jakie korzyści wiążą się ze zmianą sposobu jedzenia, szybko dojdziemy do wniosku, że warto podjąć to wyzwanie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.