Dzieci, Styl życia, Zdrowie i uroda

Jesteś w ciąży? Sprawdź, jak o siebie zadbać

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, co oznacza, że musisz wprowadzić w swoje życie kilka istotnych zmian. Poznaj najważniejsze z nich.

Ciąża = zmiana trybu życia

Ciąża to nie koniec świata, ale…jego prawdziwa rewolucja. Jeśli do tej pory żyłaś dość intensywnie lub dużo pracowałaś, musisz zmienić tryb życia na spokojniejszy, a plan dnia ułożyć tak, byś mogła znaleźć w nim jak najwięcej czasu na wypoczynek i zadbanie o siebie. Na tym jednak nie koniec zmian, jakie Cię czekają. Od teraz musisz też zacząć się inaczej odżywiać, zaprzyjaźnić się z lekką aktywnością fizyczną, a także zadbać o higienę snu.

Odżywianie w ciąży

Jedna z ważniejszych zmian, jakie czeka Cię w czasie ciąży dotyczy diety. Lista produktów, których lepiej unikać w tym okresie nie jest długa, ale mogą znaleźć się na niej Twoje ulubione posiłki i przekąski. Pamiętaj jednak, że prawidłowe odżywianie w ciąży  gwarantuje jej prawidłowy rozwój, wpływa też korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Co powinnaś więc w tym czasie wyeliminować z jadłospisu? Są to: słodycze, napoje gazowane i sztucznie słodzone, fast foody, żywność wysokoprzetworzona, surowe mięso typu: tatar, sushi, szynka parmeńska, wędzone ryby. W Twoim menu powinny natomiast przeważać owoce i warzywa, a także wysokiej jakości chude mięso, produkty pełnoziarniste, jogurty, kefir, kasze, brązowy ryż. W ostatnim trzecim trymestrze musisz pamiętać, by dieta była jak najbardziej lekkostrawna. Powinny się w niej znaleźć więc posiłki gotowane lub przyrządzane na parze.

posiłek dla kobiet w ciąży - sałatka

Spanie w ciąży

Kwestia, na którą powinnaś teraz zwrócić szczególną uwagę dotyczy też higieny snu, czyli tego jakie pozycje są najbezpieczniejsze oraz na którym boku spać w ciąży. Dlaczego to takie ważne, dowiesz się z tego poradnika: https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jak-spac-w-ciazy-najlepsza-pozycja-do-spania-aa-k5Es-8r1G-J5VY.html . My tylko krótko nadmienimy, że niewłaściwie przyjęta pozycja, może doprowadzić do problemów z oddychaniem, trawieniem, a także skutkować niedotlenieniem dziecka. Stąd też najbezpieczniejsze spanie w ciąży to pozycja boczna, przy czym pamiętaj, aby wybierać zawsze lewą stronę. Dzięki temu nie nastąpi blokada transportu krwi do serca, mózgu i macicy. Nie zostanie też zablokowany transport substancji odżywczych do łożyska. Warto też, byś zastosowała podstawowe zasady zdrowego snu:

  1. na godzinę przed snem zrezygnuj z picia, a tuż przed udaniem się do łóżka opróżnij pęcherz;
  2. zażyj ciepłej kąpieli, która Cię rozluźni i ułatwi zaśnięcie;
  3. wywietrz dokładnie sypialnię;
  4. wyrób sobie rytuał, który pomoże Ci usnąć, a jaki wprawi Cię jednocześnie do lepszy nastrój – poczytaj, posłuchaj ulubionej muzyki, porozmawiaj z kimś lubianym.

Aktywność w ciąży

Zmiana, która przyniesie Ci sporo dobrego, to również regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Wystarczy nawet zwykły 30-minutowy spacer, ale wykonywany codziennie, a najlepiej kilka razy dziennie. Jeśli masz trudności z motywacją zapisz się na specjalne zajęcia treningowe (w tej chwili on-line) dla kobiet w ciąży. Dlaczego aktywność w ciąży jest taka ważna? Po pierwsze – ruch pomoże Ci się odstresować oraz uwolni od niektórych dolegliwości ciążowych jak: ból kręgosłupa czy zaparcia. Po drugie – łatwiej wrócisz do formy po urodzeniu dziecka. Po trzecie – będzie Ci też łatwiej kontrolować wagę. Poza tym aktywna przyszła mama to również większa gwarancja, że noszone pod sercem dziecko będzie rozwijało się prawidłowo.

kobieta w ciąży podczas chodzenia po górach

Jak zatem widzisz, w czasie ciąży powinnaś zdecydować się na wprowadzenie wielu zmian. Są one niezbędne zarówno dla Twojego samopoczucia, jak i dają gwarancję prawidłowego rozwoju dziecka. Uświadamiając sobie to, będzie Ci o wiele łatwiej się do nich przyzwyczaić.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.