uczulenie na nikiel

Powszechny i nie do końca poznany pierwiastek

Nikiel jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków występujących na kuli ziemskiej. Jest obecny  praktycznie wszędzie: w glebie, powietrzu, wodzie, żywności, przedmiotach codziennego użytku. W naszym organizmie bierze udział w pewnych procesach metabolicznych, choć jego rola nie jest do końca poznana. Dosyć sporo tego pierwiastka dostarczane jest wraz z dietą oraz wodą. Zanieczyszczenie żywności niklem bezpośrednio wynika z zanieczyszczenia środowiska.

Alergia na nikiel  – coraz bardziej powszechna dolegliwość

uczulenie na nikielJak wykazały badania, kilkanaście procent dorosłych cierpi na objawy alergiczne wywołane przez nikiel uwalniany z przedmiotów będących w kontakcie ze skórą (biżuteria, metalowe guziki, zamki błyskawiczne, okulary, sztućce, monety, igły, naparstki, protezy stomatologiczne i ortopedyczne). Uczulenie na biżuterię objawia się przeważnie pokrzywką kontaktową o różnym nasileniu, od drobnej swędzącej wysypki, aż po trudno gojące się owrzodzenia. Rzadziej alergia objawia się w inny sposób: zapaleniem spojówek, kaszlem, katarem, astmą kontaktowym zapaleniem skóry. Dostarczanie dużych ilości niklu wraz z pożywieniem na ogół zaostrza objawy alergiczne.

Co robić?

uczulenie na nikielGdy zauważymy na ciele wysypkę w okolicach, gdzie metal z ubrania czy biżuterii kontaktuje się ze skórą, oznacza to, z dużym prawdopodobieństwem, że pojawiła się u nas alergia na ten pierwiastek oraz, że przedmiot po kontakcie z którym nasza skóra zareagowała alergią, uwalnia go za dużo niż tolerowana przez nasz organizm dawka. W takim przypadku, niestety najlepiej zrezygnować z noszenia sztucznej biżuterii, bo ta wykonana jest ze stopów stali, zawierających  nawet do 30 % niklu. Należy unikać metalowych elementów odzieży  kontaktujących się bezpośrednio ze skórą. W pewien sposób możemy ograniczyć kontakt skóry z metalem, pokrywając go warstwą bezbarwnego lakieru. Jako, ze objawy alergiczne zaostrzają się, przy dużej podaży pierwiastka wraz z żywnością, warto zmniejszyć spożycie  produktów, które zawierają największe ilości niklu. Należą do nich: tuńczyk, makrela, śledź, owoce morza, wiśnie, orzechy, migdały, płatki owsiane, margaryna, kwaśne owocowe soki, koncentrat pomidorowy, kawa, herbata, kakao, czekolada.

źródła zdjęć: www.pinterest.com,

źródła: www.wikipedia.pl, www.poradnikzdrowie.pl

Dodaj komentarz