Po pierwsze – umieć rozróżnić
Podstawą doboru właściwego postępowania przy leczeniu kaszlu, jest umiejętność rozróżnienia kaszlu mokrego i suchego. Suchy kaszel tzw. nieproduktywny pojawia się przeważnie na początku infekcji. Ma napadowy charakter, bywa bardzo męczący, a czasem i bolesny. Przy mokrym kaszlu możemy usłyszeć, że zalęgająca wydzielina zaczyna odrywać się od błony śluzowej układu oddechowego. Kaszel mokry, pełni funkcję pożyteczną, gdyż wspomaga pozbycie się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny (flegmy).
Suchy kaszel – zacznij od sprawdzonych, domowych sposobów
Suchy kaszel w zasadzie nie wymaga leczenia, jednak gdy zakłóca sen i wypoczynek, trzeba go łagodzić. Na początku warto wykorzystać domowe sposoby na kaszel u dzieci. Maluchowi powyżej roku, spróbuj podać przed snem kubek ciepłego mleka, z łyżką miodu i masła. Kilkulatkowi możemy podawać pierwsze łagodne syropki, np. prawoślazowy. Kojące i nawilżające błony śluzowe działanie ma kleik z siemienia lnianego. W wyjątkowych sytuacjach, gdy kaszel jest bardzo męczący, starszemu dziecku możemy podać lek przeciwkaszlowy np. na bazie kodeiny. Należy jednak pamiętać, by zawsze dostosować dawkę do wieku i wagi dziecka i postępować zgodnie z zaleceniami w ulotce. Leków przeciwkaszlowych nie należy podawać dłużej niż 2-3 dni.
Kaszel mokry – wspomagaj odksztuszanie
Pozbycie się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny jest warunkiem koniecznym do wyzdrowienia, dlatego kaszlu produktywnego nie wolno hamować. Wręcz przeciwnie, należy podawać dziecku leki, które rozrzedzą wydzielinę, ułatwią jej odklejanie, transport oraz ostatecznie odkrztuszenie. Przy podawaniu dzieciom syropów wykrztuśnych, na własną rękę, zawsze trzeba dobrać odpowiednią do wieku dawkę i częstotliwość stosowania. Leków wykrztuśnych nie podaje się na noc. W czasie leczenia, dziecko powinno przyjmować duże ilości płynów. Sposobem na kaszel u dzieci jest podawanie syropów ziołowych, np. z babki lancetowatej, tymianku, bluszczu pospolitego, a także starego, dobrego syropu z cebuli. Niezwykle skuteczne jest oklepywanie plecków dziecka, w kilka minut po podaniu leku wykrztuśnego. Instrukcję wykonania tego zabiegu z łatwością znajdziesz w Internecie.
źródła zdjęć: www.pinterest.com