ksylitol

Ksylitol, bo o nim mowa, to pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy, o słodkim smaku. Występuje naturalnie w drewnie drzew, np. brzozy, a także w kolbach kukurydzy, malinach, jagodach, truskawkach,  śliwkach grzybach. Organizm ludzki, wytwarza jego niewielkie ilości, jako produkt przemiany materii.ksylitol

Zamiast cukru

Ksylitol może być zdrową alternatywą dla cukru. Jego kaloryczność jest ok. 40% niższa niż sacharozy. Wykazuje nioski indeks glikemiczny (IG=14) , co znaczy że powoduje stopniowy i powolny wzrost stężenia glukozy we krwi, przez co jest szczególnie polecany w diecie cukrzycowej (dla porównania IG cukru wynosi ok 60).  Ksylitol smakuje i wygląda jak zwykły cukier, nie pozostawia obcego posmaku w ustach, nie zmienia smaku potraw i napojów.  Nadaje się a także do gotowania i piecksylitolzenia ( za wyjątkiem ciasta drożdżowego). W przemyśle spożywczym, jako E967, używany jest jako substancja dodatkowa do słodzenia  ciastek, lodów,  puddingów, gum do żucia,  cukierków. Wykazano, że cukier brzozowy zwiększa przyswajanie wapnia, przez co jest polecany chorym na osteoporozę, a także dzieciom (powyżej 3 roku życia). Mimo początkowych kontrowersji i nieufności względem ksylitolu,  ostatecznie FDA ( Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków) i inne organizacje eksperckie uznały, że jest on całkowicie bezpieczny dla ludzi.  Jednak nadmierne jego spożycie może powodować lekkie,  przejściowe kłopoty jelitowe( gromadzenie gazów, biegunkę).

W walce z próchnicą

Udowodniono, że cukier brzozowy wskazuje  wspomagające działanie w profilaktyce próchnicy, a także w leczeniu innych chorób jamy ustnej i zębów. Alkalizując ślinę, zmniejsza narażenie zębów na działanie kwasów, a także hamuje namnażanie szkodliwych bakterii, które atakują płytkę nazębną. To dlatego cukier brzozowy jest najczęściej składnikiem przeciwpróchniczych gum do żucia, a także płukanek stomatologicznych.

źródła zdjęć: www.pinterest.com, źródła: www.poradnikzdrowie.plwww.wikipedia.pl

Dodaj komentarz