zatwardzenie

Czym jest zatwardzenie?

O zatwardzeniu (inaczej zaparciu, obstrukcji), mówimy wówczas, gdy do wypróżnień dochodzi rzadziej niż dwa, trzy razy w tygodniu, a oddawanie stolca sprawia ból.

Jakie są przyczyny zaparć? zatwardzenie

Najczęstszą przyczyną zaparć jest nieprawidłowa, oparta na tłuszczach zwierzęcych i węglowodanach, uboga w błonnik dieta, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, brak aktywności fizycznej. Często u podłoża problemów z wypróżnieniami leży stres, depresja, zaburzenia na tle nerwowym. Bywa, że do zaparć dochodzi z powodu innych chorób (zmian nowotworowych, niedrożności) lub przyjmowanych leków. Na zburzenia rytmu wypróżnień mają wpływ hormony, dlatego problem często dotyka kobiety ciężarne.

Jak radzić sobie z problemem?

suszone śliwkiGdy dotyka nas problem z wypróżnieniami, w pierwszej kolejności należy zmienić nawyki żywieniowe. Zrezygnować z ciężkostrawnych, tłustych dań,  na rzecz większej ilości warzyw, owoców, kasz. Pieczywo pszenne warto zastąpić pełnoziarnistym, a słodycze, pestkami nasionami, orzechami, suszonymi owocami. Należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody (min.2 litry dziennie). Warto częściej sięgać po, bogate w błonnik, przecierowe  soki owocowe i warzywne, a także fermentowane przetwory mleczne: jogurt kefir, maślankę.  Jednym ze sprawdzonych, domowych sposobów na zatwardzenia jest regularne wypijanie na czczo szklanki ciepłej, przegotowanej wody z cytryną. Pracę jelit reguluje sok z aloesu oraz kleik z siemienia lnianego lub babki płesznik. Niezawodnym domowym sposobem na zatwardzenie jest jedzenie śliwek w postaci surowej, suszonej, kompotu. W problemach z wypróżnieniem pomoże jedzenie suszonych owoców: rodzynek, daktyli, moreli.  Doraźnym sposobem na sporadyczne zatwardzenia jest picie naparów z ziół o łagodnym działaniu przeczyszczającym: senesu, korzenia mniszka lekarskiego, kory kruszyny.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz