przygotowanie do operacji

Perspektywa interwencji chirurgicznej budzi w nas lęk i niepokój. Aby zredukować (na tyle na ile się da), poziom stresu przed planowanym zabiegiem, trzeba się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. O czym należy pomyśleć, zanim udamy się do szpitala? O co zadbać? Jak się przygotować?przygotowanie do operacji

  • Porozmawiaj z lekarzem. Poproś lekarza kierującego na zabieg, aby wyjaśnił na czym ma on polegać, dlaczego jest konieczny, jak będzie wyglądało przygotowanie do operacji oraz rekonwalescencja po niej, jakie mogą być powikłania itp. Najlepiej, gdy wcześniej przygotujesz sobie zestaw pytań, które Cię nurtują. Koniecznie poinformuj lekarza o lekach jakie przyjmujesz na inne schorzenia.
  • Zaczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu  wątroby – to bardzo ważne! Z całą pewnością lekarz kwalifikujący do zabiegu poinformuje Cię o konieczności zaszczepienia. Gdy do operacji pozostało więcej niż 6 tygodni – będą to dwie dawki. Jeśli nie masz aż tyle czasu, przyjęcie nawet jednej dawki pozwoli wytworzyć pewną ilość przeciwciał. Jeśli sczepienie odbyło się do 5 lat wstecz, należy wykonać poziom przeciwciał – być może masz ich nadal dostateczną ilość i ponowne szczepienie nie będzie konieczne.
  • przygotowanie do operacjiStaraj się pozytywnie myśleć. Pomyśl, że operacja przeprowadzana będzie po to, aby poprawić jakość Twojego życia. Wyobraź sobie, jak będzie wyglądało życie po zabiegu, np. że ustąpi ból, dolegliwości, poprawi się nasza sprawność. Myśląc pozytywnie lepiej zniesiesz czas przygotowań do operacji, a powrót do zdrowia będzie szybszy. Jeśli nie możesz poradzić sobie z lękiem, zapytaj lekarza o możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Poproś swoich najbliższych o rozmowę i wsparcie. Pamiętaj, że oni też przechodzą trudne chwile – razem będzie Wam łatwiej.
  • Załatw sprawy domowe i osobiste. Odpowiednio wcześnie pomyśl o zapewnieniu opieki, jeśli wychowujesz  małe dzieci oraz jeśli masz zwierzęta domowe. Z pewnością wśród rodziny czy przyjaciół znajdziesz chętnych, którzy Ci pomogą. Załatw sprawy finansowe, zapłać stałe opłaty i rachunki, których termin zapłaty będzie przypadał na czas Twojego pobytu w szpitalu. Ostania rzeczą, jaką powinieneś się denerwować w szpitalu, to zalegający rachunek.
  • Przygotuj listę. Spisz sobie rzeczy, które będą Ci potrzebne w szpitalu. Być może trzeba będzie kupić nowy szlafrok, czy piżamę. Leki, które zażywasz stale trzeba będzie zabrać do szpitala (w oryginalnym opakowaniu) dlatego zrób wcześniej zapas.
  • Zadbaj o siebie. Przez czas tych kilku tygodni, kiedy czekasz na zabieg, staraj się nie palić  papierosów (a przynajmniej ograniczyć) oraz nie nadużywać alkoholu. Uważaj, aby nie złapać infekcji, gdyż może to spowodować przesunięcie zabiegu.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz