Jaka kasza na krupnik?
Istnieją co prawda tak zwane krupniki, gotowane na kaszy jaglanej, gryczanej lub…ryżu. Jednak tradycyjny krupnik powinien być przygotowany wyłącznie z kaszy jęczmiennej. Tylko ona zapewni charakterystyczny dla tej zupy smak oraz konsystencję. W zależności od obróbki ziaren, zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje kaszy z jęczmienia. Ziarna jęczmienia w całości, pozbawione jedynie łuski, to pęczak. Połamany pęczak, nazywany jest kaszą wiejską, a rozdrobniony i wypolerowany – kaszą perłową. Do krupniku możemy użyć tak naprawdę każdej z nich. Byleby to była kasza z jęczmienia.
Oprócz kaszy:
Do zrobienia tradycyjnego, wiejskiego krupniku, oprócz kaszy, będziemy potrzebować:
- Żeberka cielęce lub wieprzowe ( ½ kg)
- Warzywa: marchew ( 2 szt.), seler ( ćwiartka), pietruszka (2 szt.), cebula (1 nieduża), por ( tylko biała część), ziemniaki ( 2-3 szt.)
- Natka pietruszki
- Przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz
- Mrożony groszek zielony (garść)
- Opcjonalnie: suszone grzyby ( 2-3 sztuki, około godzinę wcześniej namoczone w wodzie)
Gotowanie krupniku:
Mięso zalewamy zimną wodą, gotujemy pod przykryciem, aż będzie miękkie. Warzywa myjemy, obieramy, kroimy w drobną kostkę (ewentualnie warzywa korzeniowe możemy zetrzeć na tarce o grubych oczkach), wrzucamy do wywaru i gotujemy przez ok. 15 minut. Dodajemy ziele angielskie, liść laurowy oraz ewentualnie odsączone grzyby. W międzyczasie, w osobnym garnku gotujemy ziemniaki pokrojone w kostkę. Gdy będą jeszcze lekko twarde, odcedzamy i hartujemy pod zimną wodą (dzięki temu nie rozpadną się w zupie). Do wywaru mięsno – warzywnego dodajemy kaszę (około 4 łyżki czubate), groszek oraz ziemniaki. Gotujemy jeszcze przez 15-20 minut. Gdy zupa będzie gotowa, solimy, doprawiamy pieprzem. Mięso wyjmujemy, obieramy z kości, kroimy na drobne kawałki i dodajemy z powrotem do zupy. Posypujemy obficie świeżą natką pietruszki. I możemy prosić do stołu. Smacznego !
źródła zdjęć: www.pinterest.com