Jak wybrać najlepsze garnki

Jak wybrać najlepsze garnkiStojąc przed wyborem garnków zastanawiamy się, które będą najlepsze. Naczynia do gotowania na miarę nowoczesnej kuchni powinny spełniać pewne kryteria, które należy wziąć pod uwagę rozważając ich zakup:

 •  Po pierwsze, naczynia powinny być bezpieczne dla naszego zdrowia. Materiał, z którego są wykonane nie może wchodzić w reakcję z żywnością, uwalniać do niej szkodliwych substancji (metali, monomerów itp.), ani zmieniać cech organoleptycznych potraw.
 • Po drugie, garnki powinny być energooszczędne, czyli w taki sposób przewodzić ciepło, aby potrawa gotowała się w miarę krótko, garnek nagrzewał się szybko i długi czas utrzymywał ciepło.
 • Po trzecie garnki powinny ładnie się prezentować, pasować wyglądem do reszty kuchennego wyposażenia, mieć kształt i wielkość dopasowaną do naszych potrzeb.

Oto, co oferuje nam rynek:

  • Garnki ze stali nierdzewnej.

Stal nierdzewna jest materiałem bezpiecznym, wytrzymałym, nie wymaga specjalnych powłok, nie rysuje się. Najlepsze garnki stalowe maja grube dno, w które wbudowana jest miedziana lub aluminiowa płytka, która jeszcze lepiej rozprowadza ciepło. Minusem stali jest obecność w niej domieszki niklu, który może uczulać.

Jak wybrać najlepsze garnki

 • Garnki emaliowane – stal pokryta kolorową emalią, która jest wypalana w bardzo wysokich temperaturach. Od pokoleń obecne w naszych kuchniach, aktualnie przeżywają swój renesans. A to ze względu na mnogość kolorów, wzorów, kształtów i zdobień. Niektóre, to prawdziwe cudeńka. Emalia jest bezpieczna dla zdrowia, pod warunkiem, że nie posiada odprysków. Wówczas taki garnek najlepiej wyrzucić.
 • Garnki aluminiowe – jakiś czas temu wycofane z rynku, ze względu na uwalnianie szkodliwego glinu (zwłaszcza do potraw kwaśnych). Aktualnie garnki wykonywane są z aluminium anodowanego i pokrywane są specjalnymi powłokami, które niebezpieczeństwo uwalniania glinu zupełnie eliminują.
 • Garnki żeliwne. Żeliwo, to stop żelaza z węglem i innymi pierwiastkami: manganem, krzemem, siarką. Naczynia z tego materiału najlepiej sprawdzają się do przygotowywania potraw, które wymagają długiego czasu gotowania, duszenia, ponieważ bardzo dobrze i długo utrzymują ciepło. Garnki żeliwne są bardzo trwałe i wytrzymałe. Wadą żeliwa jest spora waga. Tradycyjne żeliwo wymaga też specjalnej konserwacji.
 • Jak wybrać najlepsze garnkiGarnki miedziane – cenione przez szefów kuchni, koneserów i niestety drogie.
 • Garnki ceramiczne i szklane – bardzo ładnie się prezentują. Można w nich podać potrawy wprost na stół. Niestety są kruche i można je łatwo stłuc.
 • Garnki poryte powłokami – wewnętrzna powierzchnia garnka może być pokryta warstwą, która poprawiają ich właściwości użytkowe. Powłoki mogą być wykonane z ceramiki, teflonu, tytanu.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz