Bańki. Stary sposób na zapalenie górnych dróg oddechowych wraca do łask

Bańki. Stary sposób na zapalenie górnych dróg oddechowych wraca do łaskStawianie baniek, jako remedium na różne dolegliwości, między innymi: przeziębienie, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, płuc, reumatyzm – wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Aktualnie bańki zyskują coraz więcej zwolenników, nie tylko spośród wyznawców medycyny alternatywnej. I słusznie. Zabieg stawiania baniek pobudza bowiem naturalne mechanizmy immunologiczne organizmu. Na wskutek powstania w bańce podciśnienia, do jej wnętrza zasysana jest skóra. Dochodzi do wynaczynienia białych i czerwonych ciałek krwi. Układ immunologiczny traktuje wynaczynione krwinki jak wroga i pobudza produkcję przeciwciał.

Rodzaje baniek

  • Klasyczne bańki szklane (tzw. gorące, ogniowe) – przypominają wyglądem małe słoiczki o zaokrąglonym denku. Wnętrze bańki smaruje się denaturatem lub spirytusem, podpala i szybko przystawia  do skóry. Tlen spalany wewnątrz bańki tworzy podciśnienie, które zasysa skórę. Chory powinien leżeć z przyssanymi bańkami 10-15 minut, przykryty lekkim kocem, a po ich ściągnięciu, pozostać w łóżku (najlepiej na noc). Zabieg powienien zostać powtórzony po dwóch, trzech dniach. Ze względu na stosowanie ognia i palnych cieczy, zabieg obarczony jest ryzykiem poparzenia i zapalenia.
  • Bańki bezogniowe (próżniowe) – podobne wyglądem do baniek klasycznych, jednak w ich denku znajduje sie otwór, przez który za pomoca pompki odsysane jest powietrze i wytwarza się podcisnienie. Są zupełnie bezpieczne, można je stawiać nawet rocznym dzieciom.
  • Bańki chińskie (gumowe) – wykonane z elastycznej gumy. Podciśnienie w bańce wytwarza się pod wpływem rozprężania sciśniętej gumy. Polecane są nie tylko do stawiania, ale także do masażu leczniczego, odstresowującego, antycellulitowego.

Stawianie baniek – jak to zrobić prawidłowo

Jeśli decydujemy siBańki. Stary sposób na zapalenie górnych dróg oddechowych wraca do łaskę na postawienie baniek klasycznych, musimy bardzo uważać na ogień. Gdy chory ma długie włosy, należy je wysoko spiąć. Owłosioną skórę (na przykład na plecach u mężczyzn), przed postawieniem baniek trzeba ogolić. Jeśli stawiamy bańki przy zapaleniu dróg oddechowych,  dobrze jest plecy i klatkę piersiową przed zabiegiem, natrzeć maścią rozgrzewającą. Bańki przykładamy  na najbardziej umięśnione miejsca na plecach: nad i pod łopatkami, pomiędzy nimi. Baniek nie wolno natomiast stawiać na kręgosłupie, w okolicy serca, nerek, w obszarze blizn, pieprzyków, brodawek, ran, owrzodzeń, stanów zapalnych skóry. Przeciwwskazaniem do zabiegu stawiania baniek są niektóre choroby, miedzy innymi: nowotwory, stwardnienie rozsiane, choroby autoimmunologiczne, skaza krwotoczna, zaburzenia krzepnięcia, kruchość naczyń, wyniszczenie organizmu.

Pamiętaj !!!

Jeśli chory cierpi na przewlekłe schorzenia, bierze leki, kiedy jego stan jest zły, a także w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – przed zabiegiem postawieniem baniek koniecznie należy się poradzić lekarza.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz