Zima, to nie jest najkorzystniejszy czas dla naszej skóry. Na zewnątrz niska temperatura, ostry, zimny wiatr, mróz, smog. W pomieszczeniach ciepłe, suche powietrze. Do tego nagłe zmiany temperatur. To wszystko sprawia, że nasza skóra cierpi, staje się matowa, ziemista, przesuszona. Zdarza się że swędzi i piecze. Jak pielęgnować skórę w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Jak właściwe dbać zimą nie tylko o twarz i dłonie, ale także o te zakryte miejsca? Oto kilka wskazówek.
Twarz
Krem na dzień, stosowany zimą powinien przede wszystkim dobrze nawilżać i natłuszczać skórę. W składzie zimowych kremów na dzień należy szukać związków, które zatrzymują wodę i tworzą na skórze barierę ochronną: lipidów, kwasu hialuronowego, ceramidów, wosków, olejków, gliceryny, alantoiny. Do mycia twarzy należy stosować delikatne kosmetyki (bez mydła) i najlepiej na ten czas zrezygnować z gruboziarnistych peelingów, aby nie naruszać naturalnej wodno – lipidowej warstwy ochronnej. Nocą skórze twarzy zafunduj intensywne nawilżenie i odżywienie. Zima jest za to doskonałą porą, na wszelkie zabiegi poprawiające kondycję skóry: złuszczanie kwasami, terapię retinolem, mikrodermabrazję. Zimową porą, choć słońca jak na lekarstwo, nie zapominajmy o ochronie skóry przed działaniem promieni UV.
Usta
Usta zimą bardzo cierpią. Często bywają spierzchnięte, wysuszone, pękają, bolą i pieką. Dlatego, by je chronić nie ruszajmy się z domu bez zastosowania nawilżającego błyszczyka lub pomadki. Nie zapominajmy o ich pielęgnacji także w ciągu dnia oraz na noc. Znakomite efekty przynosi maseczka na usta wykonana z miodu naturalnego oraz oliwy.
Ciało
Chociaż zimą nasze ciało głównie bywa zakryte, nie oznacza, ze nie powinniśmy o nie dbać. Zimą najlepiej skórze służą olejki, oliwki, natłuszczające balsamy. Najlepiej zastosować je zaraz po kąpieli, na nieosuszone, wilgotne ciało. Szczególnie należy dbać o skórę na kolanach i łokciach. Nawet dwa razy dziennie natłuszczajmy te miejsca grubą warstwą kremu lub maści witaminowej.
Dłonie
Dłonie, podobnie jak twarz, najbardziej narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Odbija się to na ich wyglądzie. Skóra na dłoniach staje się cienka, przesuszona, łuszczy się. Ukojenie przynosi jej natłuszczanie po każdym umyciu rąk, przed snem oraz przed wyjściem na zewnątrz. Raz na kilka dni można zafundować dłoniom peeling oraz kilkunastominutową kąpiel w ciepłej oliwie.
źródła zdjęć: www.pinterest.com