Rozszerzanie diety dziecka – kaszki glutenowe

Kiedy i jak rozszerzać dietę o produkty glutenowe?

Rozszerzanie diety dziecka – kaszki glutenoweGluten, to białko roślinne, występujące naturalnie w ziarnach zbóż: pszenicy, życie, owsie, jęczmieniu, orkiszu, jak również w przetworach z tychże zbóż. Gluten jest silnym alergenem, dlatego ważne, by wprowadzanie go do diety dziecka odbywało się stopniowo, tak by „przyzwyczaić” organizm do nowego białka i umożliwić wytworzenie prawidłowej reakcji immunologicznej.  Najnowszy schemat żywieniowy zaleca, by rozszerzać dietę dziecka o gluten wg następujących wytycznych:

  • W przypadku dzieci karmionych piersią, rozszerzanie diety o produkty glutenowe można zacząć już po ukończeniu 4 miesiąca życia i nie później niż w 6 miesiącu.
  • Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym zaleca się wprowadzanie glutenu po ukończeniu 5 miesiąca życia.

Kaszkę glutenową należy podawać  stopniowo, w niewielkich ilościach. Na początek około 2-3 gramy (płaska łyżeczka do herbaty) dziennie. Kaszkę można dodawać do ściągniętego mleka z piersi, mleka modyfikowanego, deserków, przecierów, zupek. W tym czasie należy bacznie obserwować reakcję organizmu dziecka.  Zaniepokoić powinny nas: katar, kichanie, kaszel, wysypka, biegunki, wzdęcia, niepokój, ból brzuszka itp. W przypadku wystąpienia objawów nietolerancji należy poradzić się pediatry, w jaki sposób i kiedy można ponownie spróbować bezpiecznie rozszerzać maluszkowi dietę.

Kaszki – dzieci je uwielbiają!Rozszerzanie diety dziecka – kaszki glutenowe

Gdy rozszerzanie diety niemowlaka odbyło się bez komplikacji z i ulgą stwierdziliśmy, że nasz maluch dobrze toleruje gluten, możemy zacząć podawać zbożowe posiłki w postaci kaszek. Na rynku dostępna jest ich cała gama:

  • Kaszki bezmleczne – nie zawierają laktozy ani białek mleka krowiego, dlatego są odpowiednie dla dzieci źle tolerujących te składniki. Przygotowuje się je na bazie odpowiedniego mleka modyfikowanego, preparatu mlekozastępczego lub wody.
  • Kaszki mleczne – w ich składzie znajduje się już odpowiednia ilość modyfikowanego mleka dostosowanego do wieku dziecka. Porcję kaszki wystarczy zalać zalecaną przez producenta ilością wody i posiłek gotowy.
  • Kaszki z jednego rodzaju zboża (np. kasza manna, owsianka) lub kompozycji kilku zbóż.
  • Kaszki pełnoziarniste – dzieciom po ósmym miesiącu życia możemy podawać już produkty zbożowe z pełnego przemiału.

Dodatki do kaszek w postaci liofilizowanych owoców, soku oraz specjalna technologia produkcji sprawiają, że kaszki są naturalnie słodkie. Dzieci, na ogół, bardzo je lubią. Lubią je także rodzice, bo przygotowanie posiłku jest proste i szybkie i zaspokajają głód malucha na dłuższy czas.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz