Jajko – symbol nowego życia. Szczególnie w okresie wielkanocnym często gości na naszych stołach. Przez lata jedzenie jajek na przemian, albo zyskiwało aprobatę, albo wręcz przeciwnie, zalecano ograniczanie ich jedzenia. Wydaje się, że ostatnio dietetycy i specjaliści do spraw żywienia obrali wspólny front, jeśli chodzi o wartości odżywcze i zdrowotne jajek. Niektórzy uznają je nawet za produkt doskonały w żywieniu człowieka. Czy faktycznie jaja zasługują na miano „superfood”? Otóż przekonajcie się sami!
Co dobrego kryje się pod skorupką?
- Białko jaja w zdecydowanej większości składa się z wody (około 88%), 10 % stanowi część białkowa.
- W skład żółtka wchodzi woda (około 50%), białko (15 %) oraz lipidy (34 %).
- W tłuszczach zawarte są cenne witaminy: A, D, E, K.
- Białko jaj zawiera witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B12 .
- Jaja są źródłem składników mineralnych: fosforu, potasu, selenu, żelaza, magnezu i siarki.
- Żółtko zawiera luteinę i zeaksantynę, które chronią oczy, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej i mają działanie antyoksydacyjne.
- Żółtka jaj mają korzystny skład tłuszczowy – niewiele w nich „złych”, nasyconych kwasów tłuszczowych, za to w zdecydowaną większość stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo jaja od kur karmionych paszą wzbogacaną w oleje roślinne i rybne – zawierają cenne kwasy omega 3 i 6.
- Skład aminokwasów egzogennych (czyli takich, których organizm człowieka nie potrafi sam syntetyzować) jest modelowy – zjedzenie 1 jajka w 25% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na białko.
- Węglowodany zawarte w jajkach są przyswajalne w 98%, białka – w 94%, a związki mineralne w 76 %.
- Białko jaja kurzego zawiera związki antybakteryjne: lizozym (rozkłada błony komórkowe bakterii), awidynę (wiąże witaminę H, by była niedostępna dla bakterii), konalbuminę (wiążącą magnez i żelazo), kwas sialowy, cystatynę (biorącą udział w odpowiedzi zapalnej organizmu).
źródła:www.5krokówdozdrowia.pl
źródła zdjęć: www.pinterest.com