Kwas foliowy w ciąży – dlaczego jest taki ważny?

Co to  kwas foliowy i jaka jest jego rola w organizmie?

Kwas foliowy (inne nazwy to: folacyna, folian, folacyna, witamina B9) – to związek chemiczny, z grupy witamin B. Związek ten reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa pozytywnie na układ nerwowy i mózg, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego i przekazywaniu cech dziedzicznych, usprawnia działanie układu pokarmowego, bierze udział w procesach krwiotwórczych ( zapobiega anemii), ma działanie antynowotworowe. Właściwy poziom kwasu foliowego jest niezbędny kobietom w ciąży, gdyż zapobiega wadom cewy nerwowej, ma także pozytywny wpływ na masę urodzeniową i rozwój noworodków.

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy w ciąży – dlaczego jest taki ważny?Każda kobieta planująca potomstwo oraz będąca już w ciąży, powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Niedobór tego związku bywa szczególnie niebezpieczny dla płodu. Może powodować poważne wady cewy nerwowej: bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklinę oponowo – rdzeniową. Odpowiedni poziom kwasu foliowego zmniejsza częstotliwość występowania innych wad, jak np. rozszczepu podniebienia, czy wargi. Dodatkowo związek ten zapobiega występowaniu anemii u ciężarnych, a co w bezpośredni sposób wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

W suplementach i z dietą

Kwas foliowy w ciąży – dlaczego jest taki ważny?Kobietom w ciąży, ze względu na wysokie zapotrzebowanie, zaleca się suplementacje kwasu foliowego. Na rynku dostępne są preparaty witaminowe dla ciężarnych w skład, których wchodzi kwas foliowy oraz kwas foliowy, jako samodzielny suplement. Najlepiej o wyborze odpowiedniego preparatu i dawkowaniu porozmawiać z ginekologiem. Oprócz łykania kwasu foliowego w tabletkach, przyszłe mamy powinny stosować dietę bogatą w ten związek. Najwięcej kwasu foliowego jest w: brokułach, brukselce, szpinaku, fasoli, soi, ryżu, drożdżach, żółtkach jaj, awokado, szparagach, pomarańczach, wątróbce, orzechach. Pamiętajmy jednak, że jak większość witamin, także i kwas foliowy, nie jest odporny na działanie wysokich temperatur oraz długie przechowywanie, dlatego, jeśli tylko to możliwe, jedzmy produkty bogate w ten związek na surowo. W niektórych krajach (niestety nie w Polsce), aby zapobiec skutkom niedoboru, wzbogaca się żywność ( np. chleb) kwasem foliowym.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz