Katar u noworodka – co robić?

 

Katar u kilkKatar u noworodka – co robić?udniowego, czy nawet kilkutygodniowego człowieczka, mimo, że na ogół nie jest groźny, sprawia spory dyskomfort.  Maluszek jest niespokojny, gdyż nie może spokojnie oddychać. Nie wysypia się . Jest rozdrażniony. Zatkany nosek uniemożliwia mu ssanie (zarówno piersi jak i butelki), przez co się nie najada, denerwuje podczas jedzenia i łyka powietrze. A to niestety dodatkowo  skutkuje bólami brzuszka.  Co więc robić, by choć trochę ulżyć naszemu bobasowi?

Oto kilka rad:

  • Zadbaj o nawilżenie powietrza ( jeśli nie masz profesjonalnego nawilżacza, możesz rozwiesić  mokre ręczniki na kaloryferze lub w okolicach łóżeczka postawić miskę z parującą gorącą wodą). Do wrzącej wody możesz wrzucić kilka torebek herbatki ekspresowej z rumianku. W przypadku noworodka zaleca się stosowania olejów eterycznych.
  • Smaruj nosek dziecka i jego okolice maścią majerankową, dostępną za kilka złotych w każdej aptece.
  • Katar u noworodka – co robić?Zakrapiaj nosek maluszka, wskazanymi już od pierwszych dni życia, roztworami soli morskiej (np. Afrin pure sea baby). Sól morska w odpowiednim stężeniu, wzbogacona w mikroelementy, oczyści drogi oddechowe dziecka, spowoduje obkurczenie śluzówki i udrożnienie noska.
  • Nawadniaj organizm maluszka. Gdy dziecko jest na piersi przystawiaj je jak najczęściej. Pierś nie tylko zaspokoi pragnienie i nawodni dziecko, ale też przyniesie mu ukojenie. Gdy maluch jest karmiony sztucznym mlekiem, pomiędzy karmieniami podawaj więcej, niż zwykle, wody.

Pamiętaj!

Gdy maluch dostanie temperatury, nie będzie chciał jeść ani pić,  zacznie kaszleć lub gdy zauważysz, że ciężko oddycha – nie zwlekaj ani chwili, tylko skontaktuj się z pediatrą!!!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz