Perły – klasyka i nowoczesność - Część I
Co to są perły i jak powstają?

Perły – klasyka i nowoczesność - Część IPrawdziwe perły, to organiczny wytwór małż słono lub słodkowodnych (głównie perłopławów) lub rzadziej ślimaków. Ten cud natury powstaje w odpowiedzi organizmu małży na obecność ciała obcego, które znalazło się w muszli. Zbudowane są z tej samej substancji, co wnętrze muszli. Głównymi składnikami masy perłowej są: węglan wapnia oraz konchiolina, czyli rogowa substancja białkowa, która spaja kryształy koncentrycznie skupione wokół jądra. I tak,w ciągu kilku lat, wokół ciała obcego, poprzez narastanie kolejnych warstw masy perłowej  powstaje piękny, lśniący klejnot.

Miejsca połowu 

Największe skupiska naturalnych pereł występują w Zatoce Perskiej, Zatoce Mannar (między Indiami i Cejlonem), u wybrzeży Morza Czerwonego, Madagaskaru, Filipin, północnej Australii. W XVI i XVII wieku znaczący ośrodek połowu pereł mieścił się w Polsce, na Dolnym Śląsku. Perły były pozyskiwane z obecnie wymarłej małży słodkowodnej – perłoródki rzecznej.  W XIII wieku w Chinach, odkryto, że perły można hodować, umieszczając wewnątrz muszli np. ziarenko piasku. Na większa skalę hodowlą pereł zajęli się Japończycy na przełomie XIX i XX wieku.

Od starożytności do współczesności 

Perły – klasyka i nowoczesność - Część IOcenia się, że perły jako ozdoby wykorzystuje od około 6 tysięcy lat. Ponoć nosiła je już jedna z pierwszych starożytnych dam – Kleopatra. W starożytnym Rzymie klejnoty te były symbolem bogactwa i dobrobytu. Grecy wiązali je z urodą i miłością. W średniowieczu wierzono, że perły chronią rycerzy przed ranami na polu walki. Suknia koronacyjna Barbary Radziwiłłówny była wręcz obsypana tymi klejnotami. Sznur pereł często zdobił szyję Coco Chanel, Jackie Kennedy, Heleny Rubinstain, księżny Diany, Margaret Thatcher. Obecnie, ta klasyczna, elegancka ozdoba przeżywa swoisty renesans. Biżuteria z pereł można nosić niemalże do wszystkiego, a sztuczne perły zdobią sweterki oraz poszarpane dżinsy.

źródła: www.wikipedia.org

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz