Problematyczne wzdęcia u niemowlęcia

Problematyczne wzdęcia u niemowlęciaCzym są wzdęcia?

Wzdęcia, to nic innego jak nadmiar gazów w jelitach. Gazy jelitowe powstają w wyniku przemian biochemicznych składników pożywienia. Dodatkowo podczas przyjmowania posiłku, dziecko połyka pewne ilości powietrza, które gromadzą się w układzie pokarmowym.

Jak rozpoznać, że dziecko ma wzdęcia?

Nadmiar gazów w jelitach w przypadku noworodków i niemowląt najczęściej zwiastują: płacz, wzdęty, twardy brzuszek, prężenie. Czasem do tych objawów dochodzą: ulewanie, odbijanie, zaparcia.

Gdzie tkwi przyczyna wzdęć?

Przyczyn wzdęć u dziecka jest sporo. Należą do nich:

  • Niewłaściwa technika ssania (zbyt łapczywe ssanie, połykanie powietrza)
  • Pokarmy wzdymające w diecie matki karmiącej piersią
  • Niedojrzały układ trawienny dziecka
  • Stres, pobudzenie
  • Nietolerancje niektórych składników pokarmowych
  • Niewłaściwe rozszerzanie diety dziecka
  • Choroby: pasożyty, uchyłkowość jelit, zaburzenia wchłaniania, zespół jelita drażliwego, celiakia
Problematyczne wzdęcia u niemowlęciaJak pomóc dziecku?

Na incydenty związane z pojawieniem się wzdęć pomogą: delikatny masaż brzuszka, ciepły okład na brzuszek dziecka, położenie dziecka na jakiś czas na brzuszku. Wzdęcia załagodzi herbatka z kopru włoskiego lub rumianku. Jeśli nadmiar gazów w jelitach, to stały problem, pojawiający się niemalże po każdym posiłku, należy skonsultować się z pediatrą.

Jakie mleko na wzdęcia?

Jeśli problem wzdęć u dziecka się powtarza, a maluszek karmiony jest mlekiem modyfikowanym, warto porozmawiać z pediatrą o zmianie mieszanki. Mleka polecane na wzdęcia i inne problemy trawienne (np. mleko NAN), w zależności od rodzaju i podłoża tych problemów, mogą mieć obniżoną zawartość laktozy oraz częściowo zhydrolizowane białko – co ułatwia niedojrzałemu układowi pokarmowemu dziecka trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Dodatkowo mleka modyfikowane dla dzieci z problemami trawiennymi (przykładowo: mleka nan polecane przy wzdęciach, ulewaniu, biegunkach, zaparciach) mają specjalnie dobrany skład kwasów tłuszczowych oraz wzbogacone są w prebiotyki, które wspomagają budowanie naturalnej mikroflory jelitowej dzieci. Należy pamiętać, że preparaty do stosowania dla dzieci z problemami trawiennymi, powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz