Czym są wzdęcia?
Wzdęcia, to nic innego jak nadmiar gazów w jelitach. Gazy jelitowe powstają w wyniku przemian biochemicznych składników pożywienia. Dodatkowo podczas przyjmowania posiłku, dziecko połyka pewne ilości powietrza, które gromadzą się w układzie pokarmowym.
Jak rozpoznać, że dziecko ma wzdęcia?
Nadmiar gazów w jelitach w przypadku noworodków i niemowląt najczęściej zwiastują: płacz, wzdęty, twardy brzuszek, prężenie. Czasem do tych objawów dochodzą: ulewanie, odbijanie, zaparcia.
Gdzie tkwi przyczyna wzdęć?
Przyczyn wzdęć u dziecka jest sporo. Należą do nich:
- Niewłaściwa technika ssania (zbyt łapczywe ssanie, połykanie powietrza)
- Pokarmy wzdymające w diecie matki karmiącej piersią
- Niedojrzały układ trawienny dziecka
- Stres, pobudzenie
- Nietolerancje niektórych składników pokarmowych
- Niewłaściwe rozszerzanie diety dziecka
- Choroby: pasożyty, uchyłkowość jelit, zaburzenia wchłaniania, zespół jelita drażliwego, celiakia
Jak pomóc dziecku?
Na incydenty związane z pojawieniem się wzdęć pomogą: delikatny masaż brzuszka, ciepły okład na brzuszek dziecka, położenie dziecka na jakiś czas na brzuszku. Wzdęcia załagodzi herbatka z kopru włoskiego lub rumianku. Jeśli nadmiar gazów w jelitach, to stały problem, pojawiający się niemalże po każdym posiłku, należy skonsultować się z pediatrą.
Jakie mleko na wzdęcia?
Jeśli problem wzdęć u dziecka się powtarza, a maluszek karmiony jest mlekiem modyfikowanym, warto porozmawiać z pediatrą o zmianie mieszanki. Mleka polecane na wzdęcia i inne problemy trawienne (np. mleko NAN), w zależności od rodzaju i podłoża tych problemów, mogą mieć obniżoną zawartość laktozy oraz częściowo zhydrolizowane białko – co ułatwia niedojrzałemu układowi pokarmowemu dziecka trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Dodatkowo mleka modyfikowane dla dzieci z problemami trawiennymi (przykładowo: mleka nan polecane przy wzdęciach, ulewaniu, biegunkach, zaparciach) mają specjalnie dobrany skład kwasów tłuszczowych oraz wzbogacone są w prebiotyki, które wspomagają budowanie naturalnej mikroflory jelitowej dzieci. Należy pamiętać, że preparaty do stosowania dla dzieci z problemami trawiennymi, powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.
źródła zdjęć: www.pinterest.com