Nowalijki – zwiastuny wiosny na talerzu
Jeść czy nie?

Nowalijki – zwiastuny wiosny na talerzu Nowalijki, to warzywa pojawiające się po raz pierwszy w sezonie, wczesną wiosną. Zaliczamy do nich: rzodkiewkę, sałatę, natkę pietruszki, szczypiorek, cebulkę dymkę, rzeżuchę, ogórki, młodą marchewkę, pomidory.  Młode warzywa hodowane w szklarniach, pojawiają się już na początku marca, odmiany gruntowe na przełomie maja i czerwca. Obecne w handlu, przez pozostałe pory roku, „nowalijki”, najczęściej pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, np. Maroka czy Izraela.  Warzywa, aby przetrwały czas transportu, zbierane są w fazie niedojrzałej, po czym już w miejscu docelowym, poddawane są sztucznemu procesowi szybkiego dojrzewania. Nowalijki hodowane w szklarniach, mają mniej intensywny smak od gruntowych, natomiast ich wzrost najczęściej stymulowany jest nawozami mineralnymi (głównie na bazie azotu). Rośliny kumulują je w liściach i korzeniach w formie azotanów. W uprawach szklarniowych stosuje się także chemiczne środki ochrony roślin. Jednak bez obaw, warzywa kontrolowane są przez odpowiednie służby pod kontem azotanów, pestycydów, czy innych zanieczyszczeń. Wiadomo, najzdrowsze i najsmaczniejsze nowalijki pochodzą z przydomowego ogródka, lub od zaprzyjaźnionego rolnika.

Jak przygotować nowalijki przed jedzeniem?

Młode warzywa najlepiej spożywać świeże, zaraz po zakupieniu. Niektóre wiosenne warzywa możemy przechowywać kilka dni w lodówce. Jednak należy pamiętać, aby nie pakować je szczelnie w pojemniki lub woreczki, ponieważ zawarte w nich azotany, mogą przekształcić się w rakotwórcze nitrozoaminy.  Warzywa przed jedzeniem należy bardzo dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Nowalijki można także zanurzyć w wodzie na około pół godziny – podczas tego zabiegu, przynajmniej cześć związków chemicznych obecnych korzeniach, czy liściach, przejdzie do wody. Młode pomidory i ogórki najlepiej obierać ze skórki.

Czy nowalijki są zdrowe?

Nowalijki – zwiastuny wiosny na talerzuRzodkiewka, dzięki zwartości siarki, wykazuje właściwości antynowotworowe. Rzodkiewka, sałata, natki, mają sporo kwasu foliowego oraz witaminy C. Nać pietruszki, to źródło witaminy C oraz żelaza. Pomidory,  prócz witaminy C, zawierają cenny potas i beta karoteny. Nowalijki, jak wszystkie warzywa, są źródłem błonnika. Nie należy traktować wczesnych warzyw, jako źródła witamin i składników mineralnych, jak również nie należy przesadzać z ich ilością w diecie. Jednak kilka listków sałaty, plasterków rzodkiewki, czy posiekany szczypior, wzbogacą smakowo i kolorystycznie posiłek oraz pobudzą apetyt.

źródła: www.pl.wikipedia.org ; www.poradnikzdrowie.pl

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz