Najlepsze kwiaty na balkon – część I

 

Gąszcz kwiatów i zieleni w skrzynkach, donicach, misach –  to sposób na mały domowy ogród. Rośliny wspaniale ozdabiają balkony, tarasy, wejścia do domów. Jakie gatunki wybrać, aby rosły bujnie i cieszyły oko cały sezon?

Najlepsze kwiaty na balkon – część I Surfinia, czyli petunia kaskadowa

Choć nazwy petunia i surfinia, bywają używane zamiennie, nie jest to prawidłowe. Surfinia jest jedną z odmian petunii. Inna jej nazwa to petunia kaskadowa. Stworzona przez Japończyków, drogą inżynierii genetycznej, roślina rośnie wyjątkowo bujnie i jest odporna na niesprzyjające warunki. Różne jej odmiany charakteryzują się bardzo długimi, spływającymi w dół pędami (nawet do 2 metrów) lub miękko powyginanymi łodygami. Jeszcze inne gatunki tworzą „pianę” z kwiatów. Kielichowate kwiaty, o różnych barwach i wielkościach kwitną od maja aż do pierwszych przymrozków. Niektóre odmiany surfinii przyjemnie pachną. Rośliny te najlepiej rosną w nasłonecznionych miejscach. Wymagają regularnego podlewania (w czasie upałów nawet dwa razy dziennie) oraz częstego zasilania (przy każdy podlewaniu) najlepiej nawozem do surfinii. Nowe odmiany są coraz bardziej odporne na grzyby i pasożyty.

Pelargonie zawsze w modzie

Pelargonie, to prawdziwe królowe balkonów.  Odmian tej rośliny jest sporo. Różnią się wyglądem kwiatów, liści, sposobem w jaki się rozrastają. Najpopularniejszą odmianą jest pelargonia rabatowa , o mięsistych, wzniesionych, silnie rozgałęzionych pędach. Odmiana, zwana bluszczolistną – kaskadowo zwisa. Kwiaty mogą być w różnych barwach i o różnym wyglądzie (drobne lub duże i pełne). Wyhodowano odmiany pelargonii o kolorowych i pachnących liściach. Pelargonia angielska (wielokwiatowa)  ma zdrewniałą u podstawy łodygę, tworzy wielokwiatowe kwiatostany – ze względu na większa wrażliwość, uprawiana są zazwyczaj w domu. Pelargonie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Ważne jest regularne podlewanie i nawożenie. Usuwanie przekwitłych kwiatów, wydłuża kwitnienie i rozkrzewianie rośliny. Pelargonie możemy samodzielnie rozmnażać ,poprzez ukorzenienie sadzonki.

 

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz