Kaszel – objaw infekcji i ważny sygnał alarmowy?

Kaszel – objaw infekcji i ważny sygnał alarmowy?Kaszel jest odruchem „dobroczynnym” dla naszego organizmu. Odruch kaszlu pojawia się w momencie, gdy do dróg oddechowych dostaną się ciała obce. Może tak się zdarzyć w wyniku zakrztuszenia, przedostania się drobnych cząsteczek, np. pochodzących z dymu lub smogu. Kaszlemy, gdy nasze drogi oddechowe zostaną podrażnione przez alergeny. Drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, bakterie), w zdecydowanej większości w pierwszej kolejności atakują błony śluzowe górnych oddechowych, zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie. To dlatego, na początku infekcji męczy nas suchy kaszel, który z drugiej fazie choroby przekształca się w kaszel mokry. Wówczas w  drogach oddechowych pojawia się śluz. Wraz z odkrztuszaną wydzieliną, drogi oddechowe oczyszczają się z drobnoustrojów.

Jak leczyć kaszel infekcyjny?

Męczący, suchy kaszel, pojawiający się na początku infekcji, możemy jedynie łagodzić, stosując leki blokujące odruch kaszlu. Gdy kaszel suchy przejdzie w kaszel mokry, absolutnie nie należy tego odruchu blokować, a wręcz wspomagać. W tym okresie choroby najlepiej stosować leki wykrztuśne, np. Mucosolvan.  Zadaniem tych preparatów jest rozrzedzenie wydzieliny  w dogach oddechowych, zmniejszenie jej lepkości oraz usprawnienie pracy rzęsek nabłonka dróg oddechowych – usprawnia to odkrztuszanie i transport wydzieliny.

Kiedy do lekarza?

Należy udać się do lekarza zawsze, gdy wraz z kaszlem występuje gorączka. Może to być sygnał, że doszło do nadkażenia bakteryjnego i nie obejdzie się bez antybiotyku. Skorzystajmy z  konsultacji lekarskiej także wtedy, gdy kaszel stał się przewlekły i nie ustępuje przez kilka tygodni.

Pamiętajmy! Kaszel, zazwyczaj jest objawem towarzyszącym błahym infekcjom wirusowym. Jednak bywa także ważnym sygnałem alarmowym w przypadku bardzo poważnych chorób układu oddechowego ( np. nowotworów, gruźlicy, grzybiczych i alergicznych zapaleń płuc).

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz