Chałwa – słodkie niebo w ustach

Co to jest chałwa i skąd pochodzi?

Chałwa – słodkie niebo w ustachChałwa, to połączenie miazgi nasion roślin oleistych, z karmelem. Pochodzi z Iranu. Popularna w krajach śródziemnomorskich, Azji, na Bałkanach. Istnieje wiele odmian chałwy, w zależności od rodzaju ziaren, z których się ją wytwarza. Najbardziej popularna jest chałwa wytwarzana z ziaren sezamu, w jej wytwarzaniu specjalizują się Turcy oraz Irańczycy. Chałwę z maku, słonecznika, orzechów wytwarza się na Ukrainie i w Rosji. Odmiana azjatycka zawiera kaszę manną. Chałwę Indyjską wytwarza się z tartej marchwi, gotowanej w mleku. Przy produkcji niektórych gatunków stosuje się ekstrakt z mydlnicy lekarskiej. Ze względu na zawartość toksycznych saponin, wyrób był zakazany w Unii Europejskiej. Jednak po interwencji rządu tureckiego, chałwę z niewielką ilością ekstraktu z mydlnicy, można sprzedawać  na terenie Europy, jako wyrób regionalny.

Co zawiera chałwa i czy warto ją jeść?

Chałwa, jest produktem wysokokalorycznym i wysokotłuszczowym – w 100 gramach słodkiego ulepku zawiera się aż 516 kcal, oraz 33 gram tłuszczu. Jednak tłuszcze pochodzące z roślin oleistych, to w znakomitej większości kwasy jedno lub wielonienasycone (czyli te zdrowe). Ponadto, chałwa zawiera spore ilości fosforu, magnezu, żelaza, miedzi, wapnia, witaminę E oraz  witaminy z grupy B.

Jak wybrać w sklepie dobrą chałwę?

Przy wyborze chałwy, należy się kierować składem. Wiadomo, im jest on krótszy, tym wyrób jest lepszy. Najlepiej, by w składzie nie znajdowały się: syrop glukozowo- fruktozowy, barwniki, aromaty emulgatory. Warto też zwrócić uwagę na zawartość miazgi z nasion – im większa, tym chałwa jest bardziej wartościowa.

Jak przygotować domową chałwę?Chałwa – słodkie niebo w ustach

Składniki:

  • Pasta z nasion sezamu (tahini) – 200 gram
  • Miód- 200 gram
  • ½ łyżeczki oleju roślinnego

Przygotować foremkę, wyścielić pergaminem, posmarować olejem. Tahini przełożyć do garnka i  mieszając podgrzewać do temperatury około 50 C, dodać miód. Gdy składniki się połączą, a masa zacznie oddzielać się od brzegów i dna garnka, należy ją przełożyć do foremek, wyrównać powierzchnię, wystudzić. Dla wzbogacenia smaku, można dodać orzechy pistacjowe, wanilię, migdały. Wstawić do lodówki na klika godzin. Smacznego!

Źródła zdjęć: www.pinterset.com

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl; www.pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz