Jak karmić psa? Prawidłowe żywienie czworonoga ma kluczowy wpływ na jego zdrowie oraz samopoczucie. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że każde zwierzę potrzebuje odmiennego pożywienia. Inaczej karmić będziemy szczeniaka, inaczej – dorosłego psa.

Dobre jedzenie dla psa, czyli jakie?

Prawidłowy psi jadłospis to taki, w którym znajdziemy białko (doskonałymi jego źródłami są mięso oraz ryby), węglowodany (zapewnią je zboża), tłuszcze (najlepsze są tłuszcze roślinne) oraz sole mineralne i witaminy (te zapewniają warzywa). Planując posiłki dla czworonoga należy dopilnować, aby znalazło się w nim gotowane chude mięso, gotowane, drobno pokrojone warzywa oraz ryż, makaron lub kasza. Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowywanie pokarmu należy pamiętać, aby dobrze wyliczyć kaloryczność i wartość odżywczą dania. Problem ten znika, jeśli wybieramy pełnoporcjową suchą karmę premium dla psa, jak na przykład Beyond.

Co szkodzi psu?

Jeżeli zastanawiamy się, czy możemy podawać psu spożywane przez nas jedzenie, warto zapoznać się z artykułem dostępnym na stronie: https://www.purina.pl/psy/beyond/czy-jedzenie-dobre-dla-mnie-jest-dobre-dla-mojego-psa. W diecie psów nie mogą się znaleźć:

  • Czekolada – nawet najmniejsza jej porcja może spowodować śmiertelne zatrucie. Związane jest to z faktem, iż zawiera ona teobrominę – substancję, która nie jest szkodliwa u ludzi, lecz u psów oraz kotów wywołuje silne zatrucie. Znacznie bardziej od mlecznej szkodliwa jest czekolada gorzka. Wynika to z tego, że zawiera ona nawet 10 razy więcej wspominanej szkodliwej substancji. Po spożyciu przez psa czekolady pojawić mogą się wymioty, biegunka, otępienie, odwodnienie oraz wzmożone oddawanie moczu. Dla psów szkodliwe mogą być również inne słodycze – zawierają one bowiem ksylitol, który może przyczynić się do uszkodzenia wątroby, a w konsekwencji do zgonu. Zwiększa on również wydzielanie insuliny, redukując poziom cukru we krwi i przyczyniając się między innymi do utraty koordynacji ruchowej.
  • Cebula oraz czosnek – najgroźniejsze są one w surowej postaci. Dlaczego nie należy podawać ich psom? Związane jest to z faktem, że psy pozbawione są enzymów niezbędnych do trawienia tych warzyw. Spożycie cebuli prowadzi do powstania dwusiarczków powodujących rozpad czerwonych krwinek. Zjedzenie przez psa czosnku skończyć może się natomiast biegunką.
  • Surowe białko – powoduje niszczenie witaminy B, co prowadzi do problemów skórnych i nadmiernego wypadania sierści.
  • Orzechy – są one bardzo źle tolerowane przez układ pokarmowy psów. Dotyczy to zwłaszcza orzechów makadamia, które mogą się przyczynić do zgonu zwierzęcia.
  • Pestki – niektóre z nich zawierają cyjanek, który na psa może zadziałać znacznie silniej niż na człowieka. W szczególności unikać należy podawania czworonogom owoców takich, jak jabłka, czereśnie czy śliwki z pestkami.
  • Winogrona oraz rodzynki – nawet kilka sztuk może doprowadzić do trwałej niewydolności nerek.

Źródła:

  • https://www.purina.pl/psy/beyond/czy-jedzenie-dobre-dla-mnie-jest-dobre-dla-mojego-psa
  • https://www.purina.pl/psy/beyond/
  • https://www.psy.pl/porady/zywienie/

Dodaj komentarz