Posiłek przed treningiem…
To, co jemy przed i po treningu ma bardzo duży wpływ na wydajność podczas aktywności fizycznej oraz to, w jaki sposób kształtuje się nasza sylwetka, dlatego odpowiednie zbilansowanie posiłków jest tak istotne w drodze do osiągnięcia zamierzonych efektów. Posiłek przed treningiem, powinien stanowić paliwo dla organizmu podczas wysiłku fizycznego, podnosić wydajność, dawać energię i koncentrację przez cały czas trwania ćwiczeń, niwelować zmęczenie. Posiłek spożywany przed treningiem, powinien charakteryzować się niskim indeksem glikemicznym (IG około 15), dzięki czemu poziom glukozy we krwi będzie wzrastał powoli i stopniowo.
Gdy trening mamy zaplanowany w godzinach przedpołudniowych, posiłkiem przed treningiem jest nasze śniadanie. Najlepiej, by składało się z większości z węglowodanów złożonych oraz białka. Można zjeść kubek jogurtu z płatkami zbożowymi, oraz garścią orzechów. Jeśli kanapki, to najlepiej na ciemnym, razowym chlebie, z chudą wędliną oraz warzywami. Doskonałym pomysłem na śniadanie przed treningiem owsianka na mleku lub jajecznica z kromką razowego pieczywa. Gdy trening mamy zaplanowany w godzinach popołudniowych lub wieczornych, posiłek należy spożyć około 2 godziny przed aktywnością fizyczną. Powinien składać się w głównej mierze węglowodanów złożonych, białka i niewielkiej ilości zdrowych tłuszczów. Może to być spaghetti z razowego makaronu z sosem pomidorowym i oliwą z oliwek. Zalecane są kasze lub razowy ryż z dodatkiem małej ilości chudego mięsa oraz warzyw. Przed treningiem należy zdecydowanie unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych mięs, oraz produktów powodujących wzdęcia, np. kapusty, grochu.
A co z kawą?
Kawa, oczywiście pita w rozsądnych ilościach, daje wymierne korzyści, jeśli chodzi o połączenie z treningiem fizycznym. Po „małą czarną” najlepiej sięgnąć przed treningiem, jednak zrezygnujmy z dodawania cukru – spowoduje nagły wzrost glukozy i nagły wyrzut insuliny,co nie jest wskazane bezpośrednio przed długotrwałym wysiłkiem fizycznym. Kofeina poprawia krążenie krwi, wspomaga spalanie tłuszczu, niweluje zmęczenie, pobudza. Pamiętajmy jednak, że kawa, mimo iż jest napojem, odwadnia organizm.
źródła zdjęć: www.pinterest.com