zdrowe gotowanie - sałatka

Podobno zdrowie zaczyna się od talerza, a jak wskazują dietetycy, jednym z najzdrowszych rodzajów gotowania jest przygotowywanie posiłków na parze. Do tego niezbędne jest jednak naczynie do gotowania na parze. Jak je wybrać, na co zwrócić uwagę, aby gotowanie posiłków było naprawdę zdrowe, a do tego wygodne i proste?

Zalety gotowania na parze

Osoba nie zorientowana w temacie z pewnością może zastanawiać się na czym polega fenomen gotowania na parze. I czy rzeczywiście jest ono lepsze od tradycyjnego? Lista zalet tego rodzaju gotowania nie pozostawia jednak wątpliwości. Jedną z najważniejszych zalet gotowania na parze jest fakt, że produkty zachowują cenne dla zdrowia składniki. Podczas gotowania w wodzie warzywa i owoce tracą nawet 70 procent witaminy C! Obróbka jedzenia na parze daje pewność, że witaminy i minerały trafią na na nasz talerz. Po drugie, gotowanie przy użyciu pary nie wymaga zastosowania tłuszczu, ani soli. Dzięki temu jest lekko strawne, a przy tym smaczne, gdyż para wydobywa z niego naturalne aromaty. Kolejną zaletą jest zachowanie jędrności i koloru gotowanych warzyw, dzięki czemu nie tylko lepiej smakują, ale także wspaniale prezentują się na talerzu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gotując na parze podwójnie oszczędzamy – czas oraz energię. Konstrukcja naczyń do tego rodzaju gotowania pozwala na obróbkę termiczną mięsa, ryby, ryżu lub kaszy oraz warzyw w tym samym czacie na jednym palniku. Rzadziej wymienianą, choć nie mniej ważną zaletą jest także także bezpieczeństwo i czystość gotowania. Gotując na parze  unikniemy przypalenia potraw, zadymienia kuchni oraz osadzania tłuszczu na meblach, sprzętach kuchennych i kratkach wentylacyjnych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając naczynie do gotowania na parze?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu naczyń, dlatego wybór wcale nie jest łatwy. Warto jednak zwrócić uwagę na ich niektóre cechy, które wskazują na to, że naczynie do gotowania na parze jest solidne i będzie nam długo i dobrze służyć.

Pierwszą z nich powinien być materiał, z jakiego wykonany jest garnek. Garnki se stali szlachetnej to jedno z najlepszych rozwiązań. Odznaczają się wysoką trwałością i odpornością termiczną,  mechaniczną i chemiczną. Niektóre z nich, takie jak oferowane przez markę Philipiak garnki do gotowania na parze, posiadają wielowarstwowe dno, które równomiernie się nagrzewa.

Znacznie cięższe, choć ładnie wyglądające są naczynia ceramiczne. Ich zaletą jest długie utrzymywanie ciepła, podczas użytkowania trzeba jednak uważać, aby nie spowodować pęknięcia.

W sprzedaży są także garnki szklane, które nie są tak trwałe jak stalowe, za to zapewniają całkowity brak reakcji między materiałem, z którego są wykonane, a pożywieniem.

Nadal jeszcze spotyka  się emaliowane garnki do gotowania na parze, których zalety to przede wszystkim cena oraz bogata kolorystyka. Niestety tego typu garnki dość szybko odpryskują, a ich rączki szybko się nagrzewają, na czym cierpi jakość gotowania.

Przy zakupie naczyn do gotowania na parze, warto także zwrócić uwagę na pokrywkę – najlepiej, gdy jest wykonane z hartownego szkła, pojemność naczynia – powinno być dość głębokie, aby swobodnie ułożyć w nim różne produkty oraz możliwość poszerzenia zestawu o dodatkowe elementy. W wygodnym gotowaniu na parze pomóc może także zintegrowany termometr w pokrywce oraz szeroka krawędź wlewowa, zapobiegająca kapaniu. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu do jakiego rodzaju kuchni są przeznaczone dane naczynia.

warzywa wrzucane do wody

Gotowanie produktów spożywczych na parze za pomocą solidnych, wysokiej jakości naczyń daje pewność, że używamy właściwych garnków

Trzeba jednak także pamiętać o odpowiednich zasadach tego rodzaju gotowania. Dobre wyjaśnienie można znaleźć na stronie producenta garnków Philipiak:

  • Do naczynia wlej tyle wody lub rosołu, aby dno naczynia było zalane do wysokości około 1 cm. Zagotuj wodę lub rosół.
  • Teraz umieść na nim naczynie do gotowania na parze. W naczyniu do gotowania na parze ułóż produkty, które chcesz ugotować. Włącz źródło energii. Przyjmij standardowy czas gotowania. Można wyłączyć źródło energii cieplnej około 10 minut przed końcem gotowania na parze. W podobny sposób, co warzywa, można gotować na parze ryż lub kasze.
  • Jeśli podczas gotowania zauważysz, że spod pokrywki wydobywa się para, zmniejsz źródło ciepła.

Więcej informacji i porad o gotowaniu na parze tutaj:  http://www.philipiakmilano.pl/ oraz http://www.philipiakmilano.pl/naczynia

Koniecznie zajrzyjcie też na moje poprzednie wpisy poświęcone gotowaniu na parze!

Dodaj komentarz