dieta niskosodowa - sól w solniczce

Chociaż trudno wyobrazić sobie smak wielu ulubionych potraw bez soli, warto ograniczyć jej spożycie. Okazuje się bowiem, że dieta niskosodowa niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla zdrowia, jak i urody.

W jaki sposób i dlaczego sól nam szkodzi?

Przyprawa, o jakiej mowa to cenne źródło sodu, czyli jednego z ważniejszych elektrolitów, a także składnika mającego wpływ na przyswajalność cennych substancji odżywczych z pożywienia. Aby jednak sól mogła spełniać swoje prozdrowotne funkcje, jej dzienne spożycie powinno wynosić 5 gram (czyli około 1 łyżeczki). Tyle teoria. Praktyka dowodzi, że normy te niejednokrotnie są przekraczane i to kilkakrotnie. Powód? – dziś sól obecna jest w niemal wszystkich produktach spożywczych. Najwięcej można jej znaleźć w żywności przetworzonej, a także w ulubionych  przekąskach, produktach konserwowych i wędzonych. Sięgając po nie, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo szkodzimy swojemu zdrowiu. Efektem nadmiernego spożycia soli jest bowiem wzrost liczby osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze lub z powodu otyłości. Ponadto sól spożywana w zbyt dużej ilości oznacza też zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy, problemów z nerkami, ale również niektórych nowotworów.

 Dieta niskosodowa – zasady

Aby uniknąć tych i wielu podobnych problemów zdrowotnych, nie wystarczy jedynie zrezygnować z zakupu produktów zawierających nadmiar soli. O wiele skuteczniejszym narzędziem jest dieta niskosodowa. Jakie są jej podstawowe zasady? Po pierwsze – nie dodajemy soli w trakcie gotowania, a dopiero przed zaserwowaniem przygotowywanego dania. Po drugie – powinniśmy zdobyć jak najwięcej wiedzy na temat zastępników naszej ulubionej przyprawy. Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziecie na tej stronie: http://www.wyrzucsolniczke.pl/gotuj-bez-soli. Poradnik ten zawiera między innymi gotowe przepisy na smaczne, bezsolne dania, przekąski i dipy, a także liczne ciekawostki i porady autorstwa dietetyków. Dieta niskosodowa wymaga też stopniowego wdrażania. Natychmiastowa rezygnacja z wieloletnich przyzwyczajeń bywa trudna. Organizm potrzebuje czasu, aby przywyknąć do zmiany. Stosując tą dietę, należy pamiętać także o spożywaniu, jak największej ilości świeżych, suszonych lub mrożonych owoców i warzyw. Z nowego jadłospisu należy też wykluczyć majonez, ketchup czy musztardę oraz wszelkie gotowe sosy na ich bazie.

Dieta bez soli – korzyści dla zdrowia i urody

W jaki sposób działa dieta bez soli? Jej niezwykle istotną zaletą jest kontrola wagi. Może mieć to związek z faktem, iż sól wzmaga łaknienie. Zaprzestanie solenia przyczynia się też do eliminacji wielu problemów ze strony układu pokarmowego i moczowego. Rezygnując z soli, można też zauważyć zmiany w wyglądzie. Dotyczy to głównie skóry, która nie musi zmagać się z nadmiarem wody, zatrzymywanej w jej komórkach właśnie przez sól. Dieta bez soli pomaga też uporać się z nadmierną potliwością oraz dokuczliwymi obrzękami i puchnięciem rąk czy nóg.

Rezygnacja z soli może wydawać się trudna. Jeśli jednak uświadomimy sobie, jakie korzyści wiążą się ze zmianą sposobu jedzenia, szybko dojdziemy do wniosku, że warto podjąć to wyzwanie.

Dodaj komentarz