Koty i psy należą do najpopularniejszych zwierząt domowych, jednak ich sierść może wywoływać reakcję alergiczną. Szacuje się, że problem obecnie dotyczy około 20% alergików. Alergia na sierść zwierząt atakuje przede wszystkim układ oddechowy oraz skórę.
Alergia na sierść – przyczyny
W rzeczywistości uczula nie sierść, lecz zawarte w niej specyficzne białko, które znajduje się w gruczołach wydzielniczych psów i kotów. Sierść jest jedynie nośnikiem zwierzęcych alergenów, których najwięcej występuje w naskórku, wydzielinach gruczołów potowych i łojowych, moczu, ślinie, a także w surowicy. Alergeny zwierzęce wnikają do organizmu ludzkiego przez górny układ oddechowy, dlatego zazwyczaj zaburzenia w jego pracy są pierwszym sygnałem informującym o ewentualnym uczuleniu.
Objawy i leczenie
Alergia na sierść zwierząt należy do tzw. do reakcji natychmiastowych, stąd też jej objawy pojawiają się błyskawicznie po kontakcie z alergenem. Najbardziej charakterystycznymi symptomami są między innymi:
- zapalenie błony śluzowej nosa, czyli wodnisty katar,
- kichanie,
- kaszel,
- świszczący oddech,
- swędzenie i łzawienie oczu (alergiczne zapalenie spojówek),
- obrzęk powiek,
- oraz świąd skóry (wypryski alergiczne, pokrzywka, rumień).
W skrajnych przypadkach alergia na sierść zwierząt duszności może mieć gwałtowny przebieg, wywołując obrzęk krtani utrudniający znacznie oddychanie, duszności (szczególnie u osób chorych na astmę oskrzelową), a nawet wstrząs anafilaktyczny, który charakteryzuje się nagłym obniżeniem ciśnienia krwi.
Leczenie alergii
Obecnie najskuteczniejszym sposobem na przyczynowe leczenie alergii na sierść zwierząt (szczególnie na sierść kota) jest tzw. immunoterapia swoista (alergenowa), zwana powszechnie odczulaniem. Metoda polega na podawaniu preparatów zawierających alergen. Leczenie, które zleca alergolog na podstawie szczegółowych badań, trwa od 3-5 lat. W zależności od objawów i ich natężenia, stosuje się leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy wziewne i donosowe oraz krople do oczu.
Jak pozbyć się sierści w domu?
Pozbycie się z domu ukochanego pupila nie zawsze rozwiązuje problem, ponieważ alergeny zwierząt znajdują się niemal wszędzie: w cudzych mieszkaniach, w przestrzeni publicznej (centrach handlowych, kawiarniach, parkach), na tkaninach. Co więcej mogą utrzymywać się w domu nawet przez kilka miesięcy (a nawet i lat). Przy alergii na sierść zwierząt należy przede wszystkim poznać sprawdzone sposoby na sierść w domu, a także:
- regularne wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa zwierzę,
- unikać spania z pupilem,
- ograniczyć przebywanie zwierzęcia do absolutnego minimum w sypialni alergika,
- systematycznie sprzątać całe mieszkanie, skupiając się głównie na czyszczeniu, odkurzaniu i odkłaczaniu dywanów i tapicerowanych mebli,
- ograniczyć w domu ilość przedmiotów „chłonących” sierść (dywanów, wykładzin, mebli z miękkim obiciem, poduszek, materaców),
- kąpać i czesać czworonożnego przyjaciela co najmniej 2 razy w tygodniu (redukując w ten sposób obecność alergenów, co zmniejsza reakcję alergiczną),
- podjąć natychmiastową interwencję specjalistycznej w przypadku pojawienia się pierwszych objawów chorób naskórka u pupila.