Obiady Czwartkowe - nakryty stół

Obiady czwartkowe – co to takiego? Określenie to kojarzymy głównie z lekcji historii i całkiem słusznie, bowiem, spotkania w ramach „uczonych obiadów” sięgają czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zapewne tylko nieliczni wiedzą, że ta piękna tradycja została wskrzeszona i jest kontynuowana od kilku lat przez markę Phlipiak Milano.

Krótka historia obiadów czwartkowych

Królewskie obiady czwartkowe były cotygodniowymi spotkaniami dyskusyjnymi, organizowanymi na wzór paryskich salonów literackich. Pierwszy taki obiad odbył się w 1770 roku z inicjatywy wyżej wspomnianego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. Natomiast ostatni uczony obiad odbył się w 1777 roku. Najczęściej znakomici goście króla gromadzili się na Zamku Królewskim w Warszawie, a latem w Łazienkach Królewskich. Celem spotkań w ramach królewskich obiadów czwartkowych były rozmowy na tematy związane ze sztuką i nauką oraz literaturą, a także bieżącą sytuacją polityczną kraju. Czwartkowe obiady gromadziły wyłącznie mężczyzn. Najczęstszymi gośćmi tych cotygodniowych spotkań byli między innymi: Ignacy Krasicki, Adam Naruszewicz, Józef Wybicki, Andrzej Zamoyski, Stanisław Konarski, Franciszek Zabłocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Trembecki oraz Franciszek Bohomolec i Franciszek Karpiński. Jednak czym by był obiad bez pysznych potraw? Za kulinarną oprawę tych wydarzeń odpowiadał wybitny królewski szef kuchni Paul Tremo.

Obiady Czwartkowe - goście

Czym są obecnie obiady czwartkowe?

Co to są obiady czwartkowe Philipiak i ile mają wspólnego z historyczną tradycją obiadów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego? Już tłumaczymy. Obiady czwartkowe organizowane przez markę Philipiak Milano skupiają przy swoim stole równie znakomitych gości ze świata: kultury, sztuki, teatru oraz kina i sportu. Osoby te, podobnie jak królewscy współbiesiadnicy dyskutują na ważne kulturalne i społeczne tematy. Najczęściej poruszaną przez zaproszoną  śmietankę towarzyską kwestią jest zdrowe odżywianie oraz gotowanie. Opiekę  merytoryczną nad takimi spotkaniami sprawują doświadczeni warszawscy dietetycy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie zdrowego stylu życia. Goście zaproszeni na obiady czwartkowe znani są także ze swojej działalności społecznej dotyczącej zdrowego odżywiania. Podczas takich spotkań serwowane są wyśmienite potrawy, które wychodzą spod ręki znakomitych szefów kuchni takich jak np. niezwykle popularny i lubiany Karol Okrasa. Dania przygotowywane są wyłącznie w zdrowy sposób w naczyniach do gotowania Philipiak.

Obiady Czwartkowe - spotkanie przy stole

Spotkania w ramach obiadów czwartkowych Philipiak Milano, to nie tylko pyszne jedzenie i ważne rozmowy, ale również działalność charytatywna. Od 2014 roku marka Philipiak i zaproszeni przez niego goście wspierają fundację „Akogo”, założoną przez aktorkę Ewę Błaszczyk. Więcej o tej szczytnej i pięknej działalności charytatywnej możemy przeczytać na stronie: http://www.obiadyczwartkowe.pl.

Dodaj komentarz