mleko modyfikowane w diecie dziecka

W pierwszych miesiącach życia dziecka mleko stanowi podstawowy i najważniejszy pokarm. Większość współczesnych kobiet, zachęcanych przez lekarzy i położne, decyduje się na karmienie piersią. Niestety nie zawsze możliwe jest karmienie piersią, dlatego idealnym rozwiązaniem jest wówczas mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane – co to jest?

Mleko modyfikowane (tzw. mieszanka mleczna) wytwarzane jest na bazie mleka krowiego (rzadziej z mleka koziego, sojowego czy hydrolizatów białka). Zostaje poddane procesom technologicznym, dzięki którym jego skład jest nie tylko odpowiednio dostosowany do wieku maluszka i jego potrzeb, ale również jest zbliżony do składu mleka kobiety. Naturalny pokarm matki jest bowiem dla maluszka najlepszy. Noworodki oraz niemowlęta nie mogą pić zwykłego mleka krowiego, ponieważ takie mleko posiada zbyt dużą ilość białka i sodu (obciążających nerki dziecka) oraz zbyt małą ilość żelaza (co prowadzi do anemii). Proces modyfikacji krowiego mleka obejmuje:

 • zmianę proporcji białek (usunięcie trudnych do strawienia przez dziecko – kazeiny, a dodanie tych lekkostrawnych -białek serwatkowych);
 • dodanie cukru mlecznego, czyli laktozy;
 • zwiększenie zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych z tłuszczu roślinnego i zmniejszenie ilości tłuszczów mlecznych;
 • obniżenie ilości niektórych mikroelementów (m.in. sodu, potasu, chloru);
 • wzbogacenie mieszanki m.in. o żelazo, wapń, fosfor, witaminy z grupy B oraz witaminy A, D, E i C;
 • dodanie drogocennych prebiotyków i probiotyków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i trawiennego dziecka.

Mleko modyfikowane musi spełniać szereg norm określonych przez Dyrektywę Unii Europejskiej, dlatego jest bezpieczne dla zdrowia maluchów.

prawidłowy rozwój dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane – wskazania do zastosowania

Według Światowej Organizacji Zdrowia mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Dostarcza bowiem maluchom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, chroniąc jednocześnie małego człowieka przed infekcjami i chorobami. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy mama nie może karmić swojego dziecka piersią i musi podać mleko modyfikowane. Wskazaniem do karmienia mieszanką mleczną są zazwyczaj konkretne problemy zdrowotne maluszka lub jego mamy, m.in.:

 • nietolerancja u dziecka laktozy bądź galaktozemia;
 • wrodzony niedobór laktazy u maluszka;
 • zakażenie HIV, HTLV-1 lub HTLV-2 u matki;
 • zaburzenia związane z samodzielnym ssaniem;
 • przewlekłe choroby matki, wymagające przyjmowania niektórych leków, które wpływają na skład mleka.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Podstawowym kryterium podziału mleka modyfikowanego jest wiek dziecka, dla którego jest przeznaczone. Wyróżniamy:

 • mleko początkowe (oznaczone numerem 1) – dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia;
 • mleko następne (oznaczone numerem 2) – dla dzieci od 6. miesiąca życia i do 12. miesiąca życia;
 • mleko „junior” (mleko: 3, 4) – dla dzieci po ukończeniu 12. miesięcy.

Mleko modyfikowane, zawierające na opakowaniu wyłącznie oznaczenie wieku lub dodatkowo literkę „R” (dodatek kleiku ryżowego) jest przeznaczone dla niemowląt zdrowych, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią. Dzieci zdrowe to maluchy, u których nie występuje ryzyko alergii lub inne problemy takie, jak np. kolki, zaparcia czy ulewania.

Problematyczne wzdęcia u niemowlęcia

>>Więcej informacji na temat mleka modyfikowanego znajdziesz na stronie hipp.pl.

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane musi dostarczyć maluchowi wszystkich składników odżywczych, a przy tym nie wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego mleka modyfikowanego dla niemowlaka należy szczególną uwagę zwrócić na:

 • wiek dziecka,
 • indywidualne potrzeby żywieniowe maluszka;
 • skład mieszanki mlecznej (czy zawiera mikroelementy, witaminy lub wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe).

Nowoczesne mieszanki mleczne, zawierające różnorodne składniki odżywczy, również zapewniają dzieciom prawidłowy rozwój.

One thought on “Mleko modyfikowane dla dziecka – to musisz wiedzieć!”
 1. Mleko modyfikowane o dobrym składzie takie jak np. HIPP BIO, pomaga też dzieciom z chorymi brzuszkami i super się sprawdza w przypadku alergików. Mojej siostry synek, który nie mógł być karmiony piersią, źle tolerował różnego rodzaju mleka. Ale gdy dostał na spróbowanie mleko HIPP BIO super zareagował. No i siostra spokojniejsza, a maluszek się nie męczy.

Dodaj komentarz