chrapanie u dzieci - dziecko bawi się na trawniku

Wbrew pozorom chrapanie nie jest jedynie „dorosłą” przypadłością. Cierpią na nią także dzieci. Jakie są tego przyczyny oraz jak sobie z tym poradzić?

Chrapanie dorosłych a chrapanie u dzieci

Chrapanie u dorosłych, jak i u dzieci brzmi podobnie. Jest to specyficzny gardłowy dźwięk. Może oznaczać zapchany nos, jak i być symptomem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Czy zatem coś różni te dwa typy chrapania? Tak. Są to przyczyny, przez które dzieci chrapią. Różnie przebiega też leczenie chrapania dziecięcego. U dorosłych czasami wystarczy wymiana poduszki na specjalną ergonomiczną lub stosowanie odpowiednich ćwiczeń.

Więcej o tym przeczytacie w tym ciekawym poradniku: https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/problem-z-chrapaniem-skad-sie-bierze-i-jak-sobie-z-nim-poradzic. Dowiecie się z niego również, jakie są przyczyny chrapania u dorosłych.

Dlaczego Twoje dziecko chrapie?

Przyczyny chrapania u dzieci to dość długa lista. Obejmuje ona niegroźne czynniki, jak i poważniejsze schorzenia. Sprawdź, dlaczego Twoje dziecko może chrapać.

Przeziębienie

To jedna z głównych przyczyn chrapania u dzieci. Dochodzi do niego, ponieważ w czasie choroby dochodzi do zapchania nosa. Dzieci chrapią w czasie przeziębienia także na skutek obrzmienia w obrębie gardła.

przeziębienie może być powodem pojawienia się chrapania u dzieci

Alergia

Kolejny czynnik, który może spowodować, że dziecko zacznie chrapać, to reakcja alergiczna. Dochodzi do niej, gdy w pomieszczeniu, gdzie przebywa pociecha nieprzyjemnie pachnie, unosi się dym tytoniowy lub jest w nim sporo kurzu. Czynniki te powodują powiększenie migdałków dziecięcych i stąd właśnie bierze się wtedy u dzieci chrapanie.

Skrzywienie przegrody nosowej

To bardziej wada niż przyczyna, ale również może doprowadzać do chrapania. Ma to związek z utrudnionym oddychaniem. Może wtedy też dojść do obrzęku śluzówek nosa. Oba te czynniki powodują, że maluchy chrapią.

Powiększone migdałki

Częstym powodem chrapania u dzieci są też przerośnięte migdałki lub tylko jeden. Diagnozę stawia tutaj laryngolog. Także on może zadysponować odpowiedni sposób leczenia. Zazwyczaj polega on na usunięciu migdałków. Zabieg nie jest bolesny.

Czy chrapanie u dzieci należy zwalczać i jakimi sposobami?

Dziecięcego chrapania bez względu na jego przyczynę nie należy ignorować. Dlaczego? Nierzadko chrapanie u dzieci powoduje wybudzenia. Wpływa też negatywnie na komfort nocnego wypoczynku. W efekcie maluch budzi się niewyspany. Jeśli chodzi do szkoły lub przedszkola, może być apatyczny, niegrzeczny i trudniej będzie mu się skupić. Młodsze dzieci będą natomiast marudne w ciągu dnia.

chrapanie u dzieci - niewyspane dziecko często jest marudne

Groźny bezdech senny a chrapanie u dzieci

Chrapanie u dziecka należy nie tylko eliminować, ale przede wszystkim uważnie obserwować. Zaznaczmy, że jest to bezwiedna czynność, z której nasza pociecha zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy. (Podobnie zresztą dzieje się u osób dorosłych.) Dlaczego ta obserwacja jest tak istotna? Otóż chrapanie u dziecka może oznaczać również niebezpieczne schorzenie, jakim jest bezdech senny. Jak je rozpoznać? Gdy chrapiąca pociecha na chwilę przestaje oddychać. O bezdechu może też świadczyć bardzo głośne i intensywne chrapanie. Poza tym wyraźnym sygnałem jest także napinanie przez dziecko mięśni brzucha oraz krztuszenie się. Jeśli sytuacja taka powtarza się częściej, konieczna będzie wizyta u lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania i zaleci stosowny sposób leczenia.

Pamiętajmy, by zawsze uważnie obserwować, jak śpią nasze dzieci. Dzięki temu możemy szybciej zareagować i pomóc naszej pociesze.

Dodaj komentarz