wykorzystanie zywicy

Balkon wymaga dokładnego uszczelnienia, dlatego warto zdecydować się wtedy na materiały, które będą w stanie uzyskać trwałą oraz szczelną powłokę. W tej roli coraz częściej stosowane są posadzki żywiczne – powstające na bazie żywic poliuretanowych lub innych typów. Jakie są zalety posadzek żywicznych? Jak są one montowane?

Posadzka żywiczna – co to jest?

Termin jak posadzka żywiczna odnosi się do rodzaju posadzki, która powstaje na bazie żywicy. Głównie stosuje się wtedy żywice poliuretanowe, lecz używane są też inne typy żywic zależnie od zastosowania i oczekiwanych właściwości.

Posadzka żywiczna jest wylewana na podłożu. Następnie może być ona także udekorowana, na przykład za pomocą ozdobnych domieszek, które zmieniają jej wygląd. Wtedy posadzka ta może przypominać kamień, lastriko.

Dlaczego warto wybrać posadzki żywiczne?

Ze względu na zastosowanie żywic posadzki tego typu pozwalają na bardzo skuteczne uszczelnienie balkonu – https://durodach.pl/wskazowki/uszczelnianie-tarasu-i-balkonu-hydroizolacja-zywica-poliuretanowa-na-balkon-taras/ Żywice tworzą na podłożu wysoce szczelną, elastyczną powłokę, która nie ma żadnych łączeń, co powoduje, że jest ona całkowicie odporna na wilgoć. To powoduje, że świetnie nadaje się na nowe balkony, tarasy, dachy, a także może być używana podczas renowacji.

Ponadto uszczelnienie balkonu za pomocą posadzek żywicznych związane jest też z wieloma innymi korzyściami. Warto wskazać między innymi na wysoką trwałość tego typu powłok – są one odporne na niskie i wysokie temperatury, na promieniowanie UV, chemikalia i są także proste do utrzymania w czystości.

Ponadto posadzki żywiczne mogą mieć bardzo atrakcyjny wygląd, ponieważ dostępne są w wielu kolorach i można dodawać do nich domieszki ozdobne. Wobec tego można połączyć uszczelnienie balkonu wraz z nadaniem mu estetycznego wykończenia – bez potrzeby sięgania po dodatkowe materiały, na przykład jak płytki ceramiczne.

Wykonanie posadzek żywicznych – krok po kroku

Wykonanie żywicy na balkonie nie jest skomplikowane i można przeprowadzić prace samemu. Usługi w tym zakresie świadczą także specjalistyczne firmy, które mają duże doświadczenie w tym zakresie.

Uszczelnienie balkonu żywicą – krok po kroku:

1. Należy dokładnie wyrównać i oczyścić powierzchnię balkonu, ponieważ jakiekolwiek zabrudzenia mogą osłabiać przyczepność żywicy.

2. W miejscu, gdzie balkon łączy się ze ścianami, należy zastosować uszczelniacz na bazie poliuretanu.

3. Należy zagruntować powierzchnię, zwracając szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne.

4. Następnie należy odkurzyć i odtłuścić powierzchnię, aby była ona gotowa do wykonania prac.

5. Granice wylania żywicy są zaznaczane taśmą, co ułatwia wykonanie prac.

6. Naniesienie żywicy – jest ona najczęściej nanoszona za pomocą wałka, natomiast w trudno dostępnych miejscach pędzlem.

7. Usunięcie taśm po naniesieniu żywicy.

8. Naklejenie nowych taśm i naniesienie drugiej warstwy po wyschnięciu pierwszej.

9. Dodanie ozdobnych posypek na powierzchnię.

10. Wykonanie końcowej warstwy zamykającej na bazie żywicy.

Dodaj komentarz