wizyta u specjalisty

Gdy zauważasz u siebie problemy dotykające psychiki, pomyśl o udaniu się do specjalisty. Czy lepiej zdecydować się wtedy na konsultację u psychologa, czy u psychiatry?

Coraz więcej osób otwarcie mówi o doświadczanych dolegliwościach psychicznych. Tabu na ten temat powoli przestaje istnieć, co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób, które chorują psychicznie i musiały przez długi czas kryć się ze swoimi dolegliwościami w obawie o reakcję otoczenia.

Aby uzyskać pomoc w przypadku dolegliwości psychicznych, można udać się do dwóch specjalistów – psychologa i psychiatry. Czym się zajmują i kogo wybrać? Sprawdź!

Kiedy udać się do psychologa?

Psycholog jest osobą, która ukończyła studia psychologiczne. Może on także posiadać dodatkowe uprawnienia, między innymi może pracować jako psychoterapeuta – do tego celu konieczne jest posiadanie odpowiednich studiów podyplomowych.

W swojej pracy psycholog zajmuje się głównie stawianiem diagnoz psychologicznych, wykonywaniem testów, doradzaniem swoim klientom, a wtedy, gdy ma uprawnienia – psychoterapią indywidualną, grupową, par, w tym dorosłych oraz dzieci.

Warto jednak wiedzieć, że psycholog nie jest lekarzem. Co to znaczy? Nie może on wypisywać pacjentom recept i zwolnień lekarskich, nie może też skierować na badania i do szpitala. To powoduje, że jego wsparcie najczęściej wskazane jest przy lżejszych dolegliwościach, a także jako dodatek do leczenia psychiatrycznego, by podnieść jego efektywność.

Kiedy udać się do psychiatry?

Z kolei psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób psychicznych i zaburzeń psychicznych u swoich pacjentów.

W przeciwieństwie do psychologa ma on szerszą wiedzę medyczną, a także posiada uprawnienia lekarskie, dlatego też może on wystawić receptę na leki lub też skierować pacjenta na leczenie psychiatryczne w szpitalu, gdy będzie to konieczne.

Wizyta u psychiatry rekomendowana jest przy nasilonych dolegliwościach, między innymi przy zaburzeniach depresyjnych, zmianach nastroju, zaburzeniach obsesyjnych, nerwicach, lękach, nasilonej agresji, zaburzeniach odżywiania czy trudnych w leczeniu nałogach.

Prywatny psychiatra Poznań – do lekarza można dostać się także prywatnie, korzystając z szerokiej gamy ofert w działających w Poznaniu klinikach i gabinetach.

Psycholog a psychiatra – podsumowanie

Nie należy mylić ze sobą profesji psychiatry oraz psychologa, ponieważ osoby te mają całkowicie inne uprawnienia, co przekłada się także na zakres świadczonych przez nich usług. Warto o tym pamiętać przy zapisywaniu się do lekarza!

Dodaj komentarz