Zastanawiasz się jak urządzić strefę prysznica, by była modna i nowoczesna? Warto zaczerpnąć porady ekspertów. Projektantki Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, podpowiadają jak zaaranżować taką łazienkę wyposażoną w sprawdzone produkty marki Geberit i Koło, dzięki którym przestrzeń będzie funkcjonalna, efektowna i na czasie.

Mniej znaczy więcej

W nowoczesnej łazience stawiamy na minimalizm. Zgodnie z maksymą Miesa van der Rohe „mniej znaczy więcej”. Nowoczesna łazienka, czyli jaka? Odpowiedź brzmi: urządzona prosto i klarownie, ale ciekawie. To wnętrze harmonijne i spójne, w którym wszystkie elementy aranżacji idealnie do siebie pasują. Intrygujący design idzie w parze z praktycznością. Styl wnętrza definiuje kilka charakterystycznych elementów: miski WC i bidety podwieszane, meble modułowe wiszące, duże lustrzane płaszczyzny, a przede wszystkim przestrzeń z minimalistycznymi brodzikami lub prysznice walk-in. W strefie kąpieli polecamy też przypominające biżuterię odpływy liniowe lub ścienne Geberit CleanLine, które można zamontować np. w kamieniu czy spieku.

W aranżacjach strefy prysznica przeważają dwie tendencje. Zgodnie z jedną, kabiny niemal nie widać, co można uzyskać montując tafle szkła w teownikach wpuszczonych w ścianę, zgodnie z drugą, podkreślamy kształt kabiny, przy użyciu ciemnych profili, staje się ona bardziej wyrazista. – Para unosząca się pod prysznicem na pewno nie jest sprzymierzeńcem ścian w łazience. Pojawieniu się nieestetycznych zacieków oraz grzybów, zapobiegają bardzo chętnie wykorzystywane przez architektów wielkoformatowe okładziny ścienne z materiałów takich, jak Dekton, które można zaliczyć do grupy spieków. To rozwiązanie bardzo funkcjonalne ze względu na ultranowoczesną technologię produkcji Dektonu, jest on bowiem materiałem pozbawionym porów, odpornym na ogień, wilgoć i zarysowania, dzięki czemu niezwykle łatwo się czyści. Daje także gwarancję niezwykłych wrażeń estetycznych. Kolejnym materiałem, wyjątkowo popularnym, jest też powierzchnia hybrydowa Silestone, z której powstać mogą wykończenia ścian, blaty, podłogi, ale też umywalki. Połączenie tego samego materiału na różnych powierzchniach sprawia, że wnętrze nabiera bardzo spójnego i efektownego wyglądu, a Silestone to gwarancja nie tylko piękna, ale i trwałości – mówi Aneta Konowrocka, Marketing Manager Cosentino.

A może pralka do tego?

Funkcjonalność łazienki dodatkowo wzbogaci praktyczna część z pralką. Aranżacja łazienki z pralką wymaga podzielenia przestrzeni na strefy funkcjonalne: kąpielową i umywalkową, sanitarną (z WC) i nazwijmy ją gospodarczą, z miejscem do prania. Mała łazienka z prysznicem i pralką to dla projektanta wyzwanie. Do jej aranżacji musi podejść kreatywnie. Pralka nie jest typowym elementem wystroju łazienki, więc doradzamy jej schowanie w zabudowie. Można ją zabudować w linii szafek umywalkowych, w mało ustawnej wnęce, w której nie zmieści się nawet kabina walk-in, albo w szafie na wymiar sięgającej do samego sufitu. Jest to najkorzystniejsza wersja ze względu na zwiększone miejsce do przechowywania. Jeden słupek przeznaczmy właśnie na pralkę, a nad nią zaplanujmy półki na środki piorące. W ten sposób wszystko co może zaburzać estetykę pomieszczenia zostanie schowane.

Dodaj komentarz