Alkomaty do urządzenia, dzięki którym możemy określić ilość alkoholu we krwi. Umożliwiają nam to sensory, które znajdują się wewnątrz alkomatu oraz oprogramowanie, które analizuje wydychane powietrze. Tester trzeźwości, jak często nazywany jest alkomat, pozwala zatem sprawdzić, czy testowana osoba może prowadzić pojazd lub wykonywać obowiązki zawodowe.

Na rynku wyróżniamy dwa rodzaje alkomatów:

  • alkomaty półprzewodnikowe (mała dokładność i niska stabilność)
  • alkomaty elektrochemiczne (dokładne pomiary, z których korzysta m.in. policja, zakłady pracy)

Alkomat półprzewodnikowy uznaje się za amatorski. Działa w taki sposób, że etanol, który trafia na powierzchnię elektrody, utlenia się i powoduje wzrost przewodności półprzewodnika. Niestety jest również wrażliwy na dym papierosowy i inne substancje z otoczenia. Jego pomiary obarczone są dużym błędem (nawet 20%), a stabilność jest bardzo słaba, co powoduje, że należy go – o ile jest w ogóle taka możliwość – często kalibrować. Co prawda jest kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu raz tańszy od alkomatu elektrochemicznego, niemniej jego trwałość i użyteczność pozostawiają wiele do życzenia. Doskonałą alternatywą jest alkomat elektrochemiczny, przejdźmy zatem do omówienia jego działania.

Działanie alkomatu elektrochemicznego?

W komorze pomiarowej, do której wpuszczane jest wydychane powietrze, znajduje się sensor elektrochemiczny. Na kontrolowanym potencjale elektrody pod wpływem związków chemicznych utlenia się etanol, który przekształca się w kwas octowy. Powoduje to uwolnienie elektronów, a wartość powstałego prądu wskazuje na stężenie alkoholu we krwi. Informacja wyświetlana jest na wyświetlaczu. Na wynik czekamy od kilku do kilkunastu sekund. Pomiar jest dokładny i powtarzalny. Z takich urządzeń korzysta policja, która na co dzień testuje dużą ilość kierowców. Urządzenia elektrochemiczne są czułe jedynie na alkohol, a błąd pomiarowy nie wynosi więcej niż 5%.

Główne zalety alkomatów elektrochemicznych.

Alkomaty z sensorami elektrochemicznymi mają wiele zalet. Warto przeznaczyć większą kwotę na takie urządzenie. Są one wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i mają wysoką skuteczność oceny trzeźwości. Są stabilne, co oznacza, że stosunkowo rzadko wymagają kalibracji. Warto mieć też na uwadze, że wyniku nie zaburzają inne substancje z otoczenia. Taki produkt z pewnością przyda się w firmie, aby na bieżąco monitorować trzeźwość pracowników. W taki niezbędnik warto zaopatrzyć się również prywatnie, aby rozwiać wątpliwości związane ze stanem trzeźwości na przykład dzień po spożyciu.

Dodaj komentarz