Super jedzenie na sprawne myślenieSmart young girl stood infront of a blackboard

Czym żywi się mózg?

Centralna część układu nerwowego, czyli mózg, tak naprawdę odżywia się glukozą. A dokładniej mówiąc energią, powstałą w wyniku jej spalania w obecności tlenu. Jednak do prawidłowego funkcjonowania całego tego złożonego mechanizmu, jakim układ nerwowy, potrzebne są wszystkie składniki odżywcze (węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy, mikro i makroelementy), pochodzące z dobrze zbilansowanej diety. Niezbędna w pracy mózgu jest również odpowiednia ilość wody. Udowodniono, że pewne produkty żywnościowe, a dokładniej mówiąc to związki, w które są bogate, stymulują obszary mózgu, odpowiedzialne za pamięć, myślenie abstrakcyjne, zdolność przyswajania i przetwarzania informacji. Można kolokwialnie stwierdzić, że „podkręcają” pracę mózgu, a także chronią jego komórki przed degradacją. Dodatkowo są to produkty zdrowe, których jedzenie wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Super jedzenie na sprawne myślenieJagodowe smoothie na śniadanie

Badania naukowe dowiodły, że jedzenie jagód w zauważalny sposób wpływa na szybkość uczenia oraz poprawę koncentracji. Inne badania wykazały, że  regularne spożywanie tych owoców działa także na pamięć dłuższej perspektywie oraz spowalnia procesy degradacyjne mózgu. Właściwości te owoc posiada dzięki obecności antocyjanów (flawonoidów).

Rybka dobra na wszystko

Tłuste ryby morskie (makrela, tuńczyk, śledź, łosoś) bogate są cenne dla naszego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. Pośród wielu dobroczynnych dla naszego zdrowia właściwości, jakie wykazują  kwasy omega -3, odkryto zależność pomiędzy ich poziomem a zdolnością szybkiego uczenia i koncentracji. Dodatkowo odpowiednia ilość omega -3 w diecie pozwala lepiej radzić sobie ze stresem, wahaniami nastroju, chroni przed depresją, zapobiega chorobie Alzhaimera.

Super jedzenie na sprawne myślenieWłoskie orzechy

Struktura miąższu orzecha włoskiego przypomina wyglądem mózg. Ale to nie dlatego jedzenie orzechów usprawnia jego pracę. Dzieje się tak głównie za sprawą bardzo wysokiej zawartości naturalnych antyoksydantów oraz  nienasyconych kwasów tłuszczowych. W miąższu orzechów jest także całkiem sporo magnezu i witamin z grupy B. Spożywanie już pięciu orzechów włoskich dziennie pozytywnie wpłynie na działanie układu nerwowego, poprawi pamięć i koncentrację oraz spowolni procesy starzenia się komórek mózgu.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz