fotowoltaika

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Na montaż decydują się nie tylko instytucje oraz firmy, ale również klienci indywidualni, właściciele domów jednorodzinnych, którym zależy na zmniejszeniu rachunków za prąc, uniezależnienie się od publicznej sieci, ekologii. Fotowoltaika jest na tyle uniwersalną instalacją, że może być montowana praktycznie w każdym obiekcie. W grę wchodzą nie tylko nowe obiekty, ale również te już użytkowane.


Każdy z nas chce mieszkać w domu, który można określić mianem oazy spokoju. Na taki stan rzeczy składają się jednak różne czynniki, między innymi funkcjonalnie urządzone wnętrza, wyposażenie domu, ekologiczny i skuteczny system grzewczy, jak również rozwiązania ułatwiające utrzymane domu. Do tych ostatnich na pewno zalicza się fotowoltaika.

Potencjał instalacji jest ogromny. To instalacja uniwersalna i praktyczna, może być stosowana w:

– domach jednorodzinnych,
– segmentach,
– budynkach rolniczych i gospodarczych,
– obiektach handlowo-usługowych,
– sklepach,
– magazynach,
– kontenerach magazynowych,
– blokach i apartamentowcach,
– hotelach,
– obiektach specjalistycznych,
– urzędach i obiektach biurowych.

Od czego zależy sprawność instalacji?

Instalacja słoneczna, jak każda inna, która znajduje się na wyposażeniu domu powinna być w odpowiedni sposób zaprojektowana i wykonana. Każdy element instalacji musi być odpowiednio dobrany, aby tworzyć spójną całość i sprawić, że elektrownia będzie produkować tyle prądu, ile faktycznie jest nam potrzebne. O co powinniśmy zadbać:

– stosowanie oryginalnych elementów montażowych, które zaleca producent,
– dobre posadowienie paneli na dachu lub na gruncie,
– zabezpieczenie przed uszkodzeniem (wiatr, gałęzie, stare kominy),
– ustawienie paneli w odpowiednim kierunku oraz pod kątem,
– montaż w miejscu, gdzie nie ma naturalnych lub sztucznych przeszkód,
– brak unikania montażu blisko drzew, które nie są w dobrej kondycji.

Kluczowe jest jednak to, aby do współpracy wybrać firmę, która działa legalnie, podpisuje umowy, ma doświadczenie, może pochwalić się dużą ilością montaży, udziela gwarancji na wykonane usługi.

Zobacz także: http://enjey.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-inwerterow-fotowoltaicznych/

Do czego służy falownik w instalacji i dlaczego jego rola jest tak ważna?

Aby w pełni zrozumieć rolę falownika, warto uświadomić sobie, na jakiej zasadzie działa cała instalacja fotowoltaiczna. Głównym elementem są tu oczywiście panele, których zdaniem jest pobieranie promieni słonecznych, wytwarzanie z niej energii, a potem jej zamiana na prąd, który mamy dostępny w gniazdkach. Za taką wymianę – sprawną, skuteczną i bez strat odpowiada właśnie falownik – inwerter. Urządzenie przekształca prąd stały DC na prąd zmienny o częstotliwości AC, robi to z minimalną ilością strat, aby zapewnić maksymalną produkcję prądu oraz sprawność elektrowni. Więcej informacji na stronie https://hymon.pl/oferta/inwertery/.

Istnieje kilka typów inwerterów, między innymi jednofazowe, które dedykowane są do małych instalacji, jak również trójfazowe, które wykorzystuje się w przypadku dużych elektrowni, farm wiatrowych. Dzięki temu, że specjalista dobrze dobierze falownik oraz pozostałe elementy instalacji, będziemy mogli szybko i na długo cieszyć się darmowym prądem ze słońca. Warto pamiętać, że optymalne działanie instalacji nie przeciąża jej, nie powoduje szybkiego zużywania się poszczególnych jej elementów. Ma to wpływ na brak usterek i poważniejszych awarii, a co za tym idzie podnoszenia kosztów eksploatacyjnych.

Dodaj komentarz