budowa

Nowoczesne szalunki ścienne są nieustannie wykorzystywane zarówno podczas dużych konstrukcji, jak i niewielkich remontów. Jest to tani i bezpieczny sposób stawiania kolejnych elementów budynku. Co warto o nich wiedzieć i gdzie znajdują zastosowanie? Podpowiadamy.

Czym są szalunki ścienne?

Do uformowania żądanego kształtu ściany używa się różnorakich metod. Jeszcze wiele lat temu normą było tak zwane deskowanie. Był to pracochłonny proces polegający na stworzeniu odpowiedniej formy dla wylewanego betonu. Zasadniczą wadą tego rozwiązania było to, że przy stawianiu kolejnych ścian należało wykonać czasochłonną pracę i nie zawsze można było uzyskać precyzyjny pion. Co wymagało poświęcenia kolejnych godzin na wyrównanie nieprawidłowo odlanych elementów. Dzisiaj wykorzystuje się tak zwane szalunki ścienne, które rozwiązują wszystkie te problemy. Są to gotowe elementy konstrukcyjne składające się z uniwersalnych zamków. Można więc je łatwo przytwierdzić do już istniejących umocnień. Ich zaletą jest to, że są niezwykle lekkie i wytrzymałe oraz możliwy jest ich wielokrotny użytek bez uszczerbku dla ich jakości.

Do czego wykorzystuje się szalunki ścienne?

Szalunki ścienne znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w firmach budowlanych, gdzie liczy się czas, oszczędności oraz wysoka jakość konstrukcji. Świetnie nadają się szczególnie przy tworzeniu powtarzalnych ścian o tych samych wymiarach. W momencie w którym mieszanka betonowa stwardnieje, pracownik rozmontowuje szalunek i przenosi go w inne miejsce. W niektórych przypadkach do tego celu wykorzystuje się specjalny dźwig. Jednak ze względu na niewielką wagę szalunków bardzo często nie ma takiej potrzeby. Nawet jedna osoba jest w stanie kompleksowo zająć się przygotowaniem poszczególnych miejsc do wylania kolejnych fragmentów betonu.

Zobacz także: https://jakowisko.pl/dlaczego-warto-uzywac-szalunkow-sciennych-podczas-budowy/

Szalunki ścienne znajdują zastosowanie bardzo często w remontach lub przebudowach istniejących konstrukcji. Ze względu na to, że do ich montażu nie potrzeba ciężkiego sprzętu, ani wyspecjalizowanych pracowników, mogą je szybko i bezbłędnie zmontować nawet dwie osoby. Jest to tym samym szalenie wygodne rozwiązanie, które pozwala na samodzielne stawianie kolejnych ścian bez konieczności angażowania całej ekipy budowlanej. Maksymalnie uproszczona procedura stawiania szalunków przekłada się na skrócony czas budowy i nie generuje dodatkowych kosztów. Na koniec ściany nie trzeba wyrównywać, a jedynie można ją pokryć gotowym tynkiem.

Szeroki wybór szalunków ściennych można znaleźć między innymi na stronie internetowej https://szalbud.pl/.

One thought on “Czym są i do czego służą szalunki ścienne?”

Dodaj komentarz