Zmiany związane z menopauzą trwają kilka lat i dzieją się w organizmie mimo, że początkowo nie są zauważane czy z nią kojarzone. Świadomość tego naturalnego procesu to klucz do tego, by odpowiednio wcześnie i skutecznie odpowiedzieć na zachodzące zmiany i przejść cały okres okołomenopauzalny możliwie łagodnie. Vichy Neovadiol – ekspert w pielęgnacji skóry menopauzalnej, odpowiada na wyzwania skóry w czasie perimenopauzy i po menopauzie. Teraz do gamy produktów dołączyło dwufazowe serum Neovadiol MENO 5, które aktywuje mechanizmy skóry menopauzalnej i działa na 5 oznak starzenia.

Pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety poprzedzonym wieloletnim procesem stopniowego wygaszania funkcji hormonalnej jajników, zwanym perimenopauzą. Organizm kobiety już około 40 roku życia wchodzi w ten etap. Płodność zaczyna zanikać nawet ok. 10 lat przed menopauzą, zaś od momentu jej wystąpienia, czyli średnio ok. 51 roku życia, znika całkowicie. Menopauza to po prostu ostatnia miesiączka. Jednak o tym, że miesiączka była tą ostatnią, dowiadujemy się dopiero wówczas, gdy przez kolejny rok nie wystąpiło krwawienie.

Początkowo kobieta nie odczuwa żadnych skutków zaburzeń hormonalnych, a jedynymi „dowodami” zachodzących zmian w organizmie mogą być skrócone lub wydłużone cykle menstruacyjne. Powolne wygaszanie czynności jajników prowadzi do mniej lub bardziej dokuczliwych zmian. Mogą pojawić się uderzenia gorąca, bóle mięśni i głowy, kołatanie serca, problemy ze snem czy nadmierna drażliwość. Dochodzi również do licznych zmian w obrębie skóry.

Menopauza widziana na skórze

Widocznym symptomem zmian menopauzalnych jest pogorszenie kondycji skóry, które w okresie perimenopauzy manifestuje się głównie zmianą owalu twarzy, utratą jędrności i gęstości skóry, zaś po menopauzie wyraźnym zwiotczeniem i wysuszeniem skóry, powodującym znaczny dyskomfort. Niedobór estrogenów wpływa na skórę, powodując jej suchość, zmarszczki, wiotkość oraz zmniejszone wydzielanie sebum. W okresie menopauzy zmniejsza się ilość lipidów, naskórek staje się cieńszy, zmienia się Ph skóry, a bariera lipidowa jest o wiele słabiej zorganizowana, przez co skóra traci swoją naturalną odporność i co powoduje, że wszelkie czynniki zewnętrzne dużo łatwiej ją podrażniają i wysuszają. Dodatkowo uderzenia gorąca mogą prowadzić do zaczerwienienia skóry, a nawet trądziku różowatego. Następują też zaburzenia melanogenezy, co wpływa na wzrost przebarwień. W ciągu 5 pierwszych lat po menopauzie następuje zmniejszenie ilości kolagenu nawet o 30%, co pogarsza mechaniczne właściwości skóry i powoduje jej zwiotczenie. Postępuje też degradacja kwasu hialuronowego, co sprawia, że skóra traci ona zdolność do zatrzymywania wody. Dlatego, jak mówi dr Agnieszka Sura, jedna z członkiń Rady Ekspertów ds. Menopauzy: Pielęgnacja przeciwstarzeniowa łagodząca skutki zmian hormonalnych związanych z menopauzą powinna być wdrożona odpowiednio wcześnie, czyli w okresie perimenopauzy. Utrata jędrności i gęstości skóry, a także zmiana owalu twarzy to sygnały wejścia w ten nowy etap. Z kolei po menopauzie głównymi wyzwaniami stają się wiotczenie, suchość oraz ogólny dyskomfort. Dlatego skuteczna pielęgnacja skóry w okresie okołomenopauzalnym powinna kompensować widoczny wpływ zmian hormonalnych na skórę i działać na 5 głównych oznak starzenia: ujędrniać i modelować owal twarzy, redukować przebarwienia, wygładzać zmarszczki, przywracać blask, redukować suchość i uzupełniać utraconą warstwę lipidową.

Dodaj komentarz