Niska temperatura, deszcz, śnieg i silny wiatr to znak, że zbliża się sezon jesienno – zimowy. O ile dla wielu z nas jest on obojętny, to nie ulega wątpliwości, że jest to najtrudniejszy czas dla naszych samochodów, który sprzyja ich niszczeniu. Mimo że mnóstwo kierowców dba o swoje pojazdy lepiej niż o własny dom, to wielu z nas dalej traktuje je tylko jako środek transportu z punktu A do punktu B. Dlaczego jest to błąd i jak go naprawić dowiesz się z naszego tekstu.

Wraz z pierwszymi opadami jesiennego deszczu, każdy samochód narażony jest na niesprzyjające czynniki. Nie chodzi wyłącznie o karoserię, bo wnętrze auta równie mocno cierpi podczas słoty. Łatwo wnieść do środka błoto, pojawia się pierwsza wilgoć, a czasem wystarczy niedomknięte okno, przez które może wlać się woda. Sprzątanie samochodu na jesień powinno być kompleksowe i gruntowne. Jeśli przyłożymy się do niego dokładnie, to nie tylko sprawimy, że sami będziemy czuli się lepiej w środku, ale opłaci się to przy ewentualnej odsprzedaży auta. W im lepszym stanie będzie samochód, tym drożej go sprzedamy i szybciej znajdzie się kupiec.

Myjnia ręczna, autodetailing, a może… własny garaż?

Każdemu kierowcy powinno zależeć na tym, aby jego samochód był czysty w środku, a lakier błyszczący. To wiąże się z koniecznością częstego sprzątania, w szczególności jesienią i zimą. Możemy systematycznie jeździć na myjnię ręczną albo korzystać z usług autodetailingu, ale to generuje duże wydatki, które trzeba regularnie ponosić. Jeśli jednak zaopatrzymy się w niezbędne urządzenia i środki, jesteśmy w stanie samodzielnie uzyskać świetnie rezultaty. Co więcej, w perspektywie czasu będzie to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

W profesjonalnych salonach najczęściej korzysta się z myjki parowej. Dokładnie taki sam sprzęt jesteśmy w stanie kupić do domu. Przydadzą się również środki np. do konserwacji i impregnacji tapicerki, zwłaszcza jeśli jest to skóra.

Lśniący lakier, czyste felgi – czyli mycie samochodu z zewnątrz

Podstawą w czyszczeniu i zabezpieczeniu karoserii jest zachowanie odpowiedniej kolejności prac. Najpierw trzeba oczyścić lakier ze wszystkich zanieczyszczeń, aby móc bezpiecznie go nawoskować i wypolerować. Do tego celu najlepiej wykorzystać szampon samochodowy. Mycie należy rozpocząć od dachu i schodzić powoli do dołu samochodu. Na sam koniec najlepiej pozostawić zderzaki i progi. Po gruntownym myciu auta należy je dokładnie spłukać dużą ilością wody, aby w żadnych zakamarkach nie pozostał detergent.

Jesień to także czas na zmianę opon. Brudne felgi są zmorą wielu kierowców, ciężko je wyczyścić za pomocą zwykłej gąbki i chemii. Do szybkiego i efektywnego usuwania zanieczyszczeń świetnie sprawdzi się myjka parowa Xvapor Deluxe od Ariete. Para wodna pod ciśnieniem 5 bar jest w stanie dotrzeć w każdy zakamarek, a felgi i obręcze błyskawicznie odzyskają dawny blask. Plusem wykorzystania takiej myjki jest niskie lub całkowicie eliminowanie chemii. Jest to więc tańsza i bardziej ekologiczna forma czyszczenia.

Po umyciu samochodu z zewnątrz warto nałożyć na lakier wosk. To dodatkowa warstwa ochronna, która przy okazji sprawia, że karoseria lśni tak, jakby auto wyjechało właśnie z salonu. Najszybciej nakłada się wosk w płynie, ale dla uzyskania jak najlepszych efektów lepiej wybrać powłoki o nieco gęstszej konsystencji albo twarde woski. Warto nadmienić, że nawoskowany samochód znacznie łatwiej myć w trakcie zimy.

Czyszczenie samochodu od wewnątrz

Regularne czyszczenie samochodu wewnątrz jest niezwykle ważne. Poza tak oczywistą kwestią jak komfort poruszania się czystym pojazdem, bardzo ważne są bezpieczeństwo i higiena. Zatłuszczone szyby ograniczają widoczność, a roztocza gnieżdżące się wewnątrz będą niebezpieczne dla alergików. Po czasie niektóre zabrudzenia stają się też trudniejsze do usunięcia.

Dodaj komentarz