projektowanie domu

Projekty domów jednorodzinnych są obecnie bardzo często kupowane jako projekty gotowe. Oferują je biura architektoniczne przygotowujące projekty i powielające je, co pozwala na uzyskanie ich niskich cen. Nadal można jednak wybrać projekt indywidualny, czyli wykonany na zamówienie danego klienta. Kiedy warto wybrać taką usługę? Jaka jest cena projektu indywidualnego domu jednorodzinnego?

Czym charakteryzują się indywidualne projekty domów?

Spełniający wymogi przepisów projekt domu jest podstawą. Dzięki niemu można ubiegać się o pozwolenie na budowę lub zgłosić budowę, a następnie rozpocząć prace budowlane.

Projekty domów określane jako indywidualne to projekty, które tworzone są na zamówienie klienta, dlatego też nie są one powielane jak projekty gotowe. To powoduje, że projekt może być wtedy dopasowany do wymogów klienta i dodatkowo może on od razu uwzględnić parametry działki, na której planuje się jego budowę.

Gdy poszukiwany jest przygotowujący takie projekty dobry architekt Gliwice – https://www.ablarchitekt.pl/ to miasto, w którym funkcjonują profesjonalne biura oferujące kompleksową obsługę w tym właśnie zakresie.

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego – kiedy warto go kupić?

Większość osób planujących wybudowanie domu jednorodzinnego kupuje projekty gotowe. Są one tanie i łatwo dostępne, a duży wybór pozwala na dopasowanie ich do gustu i działki, na której planuje się prace.

Są jednak przypadki, gdy warto zdecydować się na zamówienie projektu indywidualnego. Kiedy warto zdecydować się na takie plany?

  • Nietypowa działka – najczęściej problemem uniemożliwiającym wybranie gotowego projektu jest działka, która ma nietypowe wymiary lub położona jest na zboczu. Wtedy projekt indywidualny może uwzględniać jej ukształtowanie i panujące na niej warunki.

  • Specyficzne potrzeby – projekt indywidualny sprawdzi się też w sytuacji, gdy klient ma szczególne wymagania, na przykład związane z układem wnętrza, technologiami budowy, więc nie może on wybrać gotowych projektów spełniających jego wymogi.

  • Indywidualny pomysł na dom – wiele osób wybiera też projekty indywidualne wtedy, gdy mają swój własny pomysł na dom jednorodzinny i potrzebują architekta, który na jego podstawie przygotuje profesjonalne plany.

Jakie są ceny projektów indywidualnych domów?

Koszty związane z wykonaniem indywidualnego projektu domu jednorodzinnego wynikają głównie z jego powierzchni oraz z cennika wybranego biura.

Najczęściej należy liczyć się z wydatkiem na poziomie od 80 do 150 zł za metr kwadratowy domu jednorodzinnego zaprojektowanego na zamówienie.

Dodaj komentarz