klimatyzacja w aucie

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko luksus, ale także niezbędne udogodnienie zapewniające komfort jazdy. Warto zatem zadbać o jej prawidłowe działanie, aby cieszyć się chłodnym powietrzem w upalne dni oraz szybkim odparowywaniem szyb w chłodniejsze okresy. Dlatego regularny serwis klimatyzacji samochodowej jest kluczowy dla jej długowieczności i efektywności. W poniższym artykule omówimy, na czym polega taki serwis oraz dlaczego warto przeprowadzać go regularnie.

Na czym polega serwis klimatyzacji samochodowej?

Serwis klimatyzacji samochodowej w Krakowie to zestaw czynności mających na celu utrzymanie systemu klimatyzacji w optymalnym stanie oraz wydłużenie jego żywotności. Wśród najważniejszych czynności, które są wykonywane podczas serwisu, można wymienić:

a) Odgrzybianie systemu:

Celem tego zabiegu jest usunięcie zanieczyszczeń powstałych na skutek działania wilgoci i temperatury, takich jak bakterie, grzyby czy pleśnie. Nie tylko powodują one nieprzyjemny zapach, ale także mogą być szkodliwe dla zdrowia.

b) Wymiana filtrów:

Filtry kabinowe mają za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia z zewnątrz, takie jak kurz, pyłki czy smog. Warto je wymieniać regularnie, ponieważ zatłoczone filtry utrudniają przepływ powietrza oraz mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów.

c) Kontrola szczelności układu:

Klimatyzacja może tracić swoją wydajność w wyniku nieszczelności systemu. Podczas serwisu sprawdzane są wszelkie połączenia oraz uszczelki, aby wykryć ewentualne wycieki czynnika chłodzącego.

d) Uzupełnienie czynnika chłodzącego:

Czynnik chłodzący ulega stopniowemu ubywaniu w miarę eksploatacji systemu klimatyzacji. Podczas serwisu uzupełniany jest jego poziom, aby zapewnić prawidłowe działanie urządzenia.

e) Kontrola i czyszczenie parownika oraz skraplacza:

Parownik oraz skraplacz to kluczowe elementy układu klimatyzacji. Ich kontrola i czyszczenie pozwala na wyeliminowanie ewentualnych problemów związanych z przepływem powietrza czy wymianą ciepła. Jedną z firm, która oferuje serwis klimatyzacji samochodowej, jest stacja diagnostyczna Vito.

Częstotliwość serwisowania klimatyzacji samochodowej

Najczęściej zalecaną częstotliwością serwisowania klimatyzacji samochodowej jest przeprowadzanie go co najmniej raz w roku lub co 15 000 -20 000 km przebiegu. Regularne serwisowanie pozwala na utrzymanie urządzenia w dobrej kondycji oraz zapobiega poważniejszym awariom.

Dodaj komentarz