wizyta u psychologa

Badania psychologiczne dla kierowców to istotny element oceny zdolności do prowadzenia pojazdów, zarówno dla osób ubiegających się o prawo jazdy, jak i dla tych, którzy chcą odzyskać uprawnienia po ich utracie. W Polsce takie badania są wymagane w przypadku zawodowych kierowców oraz osób z niektórymi schorzeniami, aby mieć pewność, że są zdolni do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. W artykule przybliżymy proces badań psychologicznych dla kierowców, wyjaśnimy, na czym polegają testy i omówimy sytuacje, w których badania te są obowiązkowe.

Podstawowe informacje o badaniach psychologicznych

Badania psychologiczne dla kierowców w Jarocinie przeprowadzane są przez autoryzowane ośrodki diagnostyki psychologicznej lub indywidualnych psychologów posiadających stosowne uprawnienia. Proces badań składa się z dwóch etapów – wywiadu oraz serii testów. Wywiad ma na celu zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych czy psychicznych, które mogą wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdu. Testy przeprowadzone podczas badania mają za zadanie ocenić poziom funkcjonowania psychicznego oraz sprawności psychomotorycznej badanej osoby.

Rodzaje testów wykonywanych podczas badań

Podczas przeprowadzania badań psychologicznych kierowca może być poddany różnym rodzajom testów. Jednym z nich jest test reakcji na sygnały świetlne, który sprawdza szybkość reakcji na bodźce wzrokowe. Kolejne badania to testy koncentracji uwagi, np. test Bourdona-Wiersmy czy test Sętalskiego, które oceniają zdolność do utrzymania koncentracji na określonym zadaniu przez dłuższy czas. Warto również wspomnieć o testach koordynacji wzrokowo-ruchowej, takich jak test Schultza czy łamigłówka Zimmermana – mają one za zadanie ocenić zdolność do precyzyjnego wykonywania ruchów oraz pracowania pod presją czasu.

Kiedy wykonanie badań psychologicznych jest wymagane?

W Polsce obowiązek wykonania badań psychologicznych dotyczy w szczególności osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C, D, CE, DE oraz kwalifikacji zawodowych na przewóz osób i rzeczy. Badania te są również wymagane w przypadku utraty uprawnień do kierowania pojazdami przez kierowcę, np. w wyniku wystąpienia epilepsji lub innych schorzeń wpływających na zdolność prowadzenia samochodu. Ponadto, kierowcy mający orzeczenie o niepełnosprawności, muszą przejść badania psychologiczne, aby uzyskać prawo jazdy.

Dodaj komentarz