Marzeniem niejednego właściciela domu jednorodzinnego, które można postrzegać jednocześnie, jako jeden z najprzyjemniejszych sposobów na ochłodę w upalne dni, są baseny ogrodowe. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które różnią się od siebie zarówno konstrukcją, przeznaczeniem, jak i ceną. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego modelu dla wielu osób może stanowić nie lada wyzwanie.

Rodzaje basenów ogrodowych

Ze względu na szeroki wybór basenów ogrodowych można znaleźć takie rozwiązania, które wpiszą się nie tylko w przeznaczony na ich zakup budżet lub wygospodarowaną przestrzeń przydomowego ogródka bądź tarasu, ale przede wszystkim będą odpowiadać indywidualnym potrzebom. Wyłącznie wtedy będziemy mogli mieć pewność, że kupno konkretnego rodzaju i modelu basenu ogrodowego okaże się naprawdę bardzo dobrą inwestycją.

Wśród najpopularniejszych i najczęściej spotykanych rodzajów basenów ogrodowych należy wymienić:

  1. Brodziki dla dzieci – to niewielkie konstrukcje stworzone z myślą o najmłodszych, najczęściej mają formę niewielkiej, płytkiej niecki, która może być wyposażona w dodatkowe elementy takie jak np. zadaszenie chroniące przed słońcem, dmuchane zabawki, zjeżdżalnie, kurtyny wodne lub fontanny. Stanowią wystarczające i zadowalające rozwiązanie dla najmłodszych.
  2. Baseny dmuchane – to prawdziwa klasyka w zakresie sposobu na ochłodę w upalne dni ze względu na niewielką głębokość i wymiary posłuży głównie dzieciom. Tego typu baseny są niedrogie i przeznaczane raczej do okazjonalnego użytkowania. Szybko się je rozkłada i składa, co pozwala na łatwe usunięcie basenów z ogrodu po skończonej zabawie. Niestety tego typu produkty są podatne na przebicie.
  3. Baseny rozporowe mimo że charakteryzują się przystępnymi cenami, są produktami o nieco bardziej praktycznej i wszechstronnej konstrukcji od modeli dmuchanych, ponieważ wykorzystują prawa fizyki, tj. ścianki niecki są usztywnianie w wyniku napierania ciśnienia wody. Należy jednak wspomnieć, że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami w zakresie tego rodzaju basenów. Otóż nie mogą być one ani zbyt duże, ani zbyt głębokie (choć o wiele głębsze niż dmuchane, co pozwala na montaż drabinki lub nurkowanie), ponieważ ich konstrukcja nie jest aż tak wytrzymała, by oprzeć się bardzo dużemu ciśnieniu wody. Jednak ich dużym atutem jest łatwość złożenia, rozłożenia i przechowywania.
  4. Baseny stelażowe – w przypadku tego typu produktów mamy do czynienia z wytrzymałą konstrukcją wzmocnioną metalowym stelażem, dzięki czemu oferowane modele mogą być bardzo duże i głębokie. W wielu sytuacjach stanowi najlepsze rozwiązanie, gdy poszukujemy sprawdzonego basenu, który zapewni rozrywkę i orzeźwienie całej rodzinie. Ze względu na swoją solidność z powodzeniem można użytkować je przez cały sezon. Ich montaż jest nieco trudniejszy oraz bardziej czasochłonnych niż w przypadku basenów o prostszej konstrukcji.

Jaki basen wybrać?

Tak naprawdę wybór odpowiedniego rodzaju i modelu basenu ogrodowego uzależniony jest od indywidualnych potrzeb z uwzględnieniem takich kwestii jak:

  • budżet przeznaczony na jego zakup,
  • wielkość powierzchni do dyspozycji, w której ma zostać wstawiony basen,
  • częstotliwość korzystania i przeznaczenia produktu, tj. czy będzie użytkowany tylko przez dzieci, dorosłych lub przez obie grupy jednocześnie.

Dodaj komentarz