wątroba

wątrobaNiezastąpiony narząd

Wątroba, to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Trafia do niej wszystko to, co znajdzie się w naszym krwiobiegu, zarówno składniki pożyteczne jak i zbędne, a nawet szkodliwe. Wątroba jest organem niezwykle pracowitym. To istna fabryka, magazyn i oczyszczalnia w jednym. Produkuje (żółć, heparynę, białka odpornościowe), magazynuje (glikogen, witaminy A, D, E, żelazo) metabolizuje (tłuszcze, białka, węglowodany) a także bierze udział w detoksykacji organizmu (m.in. po spożyciu alkoholu, leków, przy zatruciach). Co więcej, ten narząd ma niebywałe zdolności regeneracyjne. Nawet przy utracie większości  swoich komórek ( 75% !) jest w stanie pracować.

Kiedy i dlaczego wątroba boli?

wątrobaWątroba nie jest narządem unerwionym czuciowo, jednak przy niewydolności czy przeciążeniu, powiększa swe rozmiary, przez co uciska błonę surowiczą torebki, w którym się znajduje. Pojawiają się wówczas dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, pod prawym łukiem żebrowym, rozpieranie, wzdęcia, mdłości, zaparcia, biegunka. Silny kłujący ból promieniujący do łopatki, świadczyć z kolei może o dolegliwościach ze strony pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa). Chorób wątroby jest bardzo wiele, o różnym podłożu, różnym przebiegu i różnym sposobie leczenia. Od poważnych chorób nowotworowych, marskości, poprzez zapalenia wirusowe, po stłuszczenie wątroby. Zdarza się także, że wątroba boli, gdy nie cierpimy na poważne jej schorzenia, a zbytnio ją obciążymy, powodując jej czasową niewydolność. Dzieje się tak po spożyciu dużych ilości alkoholu, tłustych, ciężkostrawnych dań, czy pod wpływem zażywanych leków. Wówczas możemy wątrobie nieco pomóc w pracy, odciążyć ją, ulżyć, dać możliwość regeneracji.

Ornityna i cholina ulży wątrobie

Moim zdaniem, na uwagę zasługują preparaty (dostępne bez recepty), mające w swoim składzie ornitynę, np. Hepatil. Ten lek pomógł nie raz mojej wątrobie po suto zakrapianej alkoholem imprezie, czy też po świątecznym obżarstwie. Zadaniem występującej w składzie Hepatilu (czytaj więcej) ornityny (pod postacią l- asparginianu l-ornityny), jest zwiększenie syntezy mocznika oraz glutaminy, co przyśpiesza proces „odtruwania” organizmu z amoniaku. Co za tym idzie, wpływa na regenerację komórek wątroby oraz usprawnia jej pracę. W skład Hepatilu wchodzi także cholina. Jej  zadaniem jest wspomaganie usuwania tłuszczu z wątroby. Dodatkowo, zapobiega osadzaniu się jego złogów w naczyniach krwionośnych, niweluje objawy niestrawności, neutralizuje wolne rodniki, a także wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego.

źródło zdjęć: www.pinterest.com,

Dodaj komentarz