Lokalizacja bólu i objawy dodatkowe – pomocne w diagnozie
- Bóle brzucha, skurcze brzucha, często silne, towarzysząca gorączka, osłabienie, wymioty, biegunka – świadczą bakteryjnym lub wirusowym o zakażeniu układu pokarmowego (zatruciu).
- Ból po lewej stronie brzucha, a także w jego środkowej części (okolicy pępka), pojawiający się tuż po jedzeniu, może świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka. Natomiast, gdy ból pojawia się w 2-3 godziny po posiłku, może wskazywać na wrzody dwunastnicy.
- Ból w prawym, górnym kwadracie – przeważnie świadczy o dolegliwościach ze strony wątroby. Gdy towarzyszy mu gorączka, wymioty, nudności, ból jest bardzo dokuczliwy, rwący, promieniujący, pojawia się zażółcenie skóry – może wskazywać na zapalenie wątroby.
- Silny kurczowy ból, pojawiający się często nocą, w prawym boku, promieniujący do pleców, dodatkowo wymioty, nudności, gazy, zgaga – te objawy mogą świadczyć o ataku kolki wątrobowej lub kamicy żółciowej.
- Przeszywający, ostry, promieniujący do pleców ból, trwający kilka dni – może wskazywać na zapalenie trzustki.
- Ból w prawym podbrzuszu, w okolicy kości biodrowej, nasilający się przy podnoszeniu kolana, chodzeniu, wyciagnięciu nogi do tyłu, dodatkowo: gorączka, wymioty, niechęć do jedzenia – te objawy mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego.
- Ostry ból brzucha w dolnej części, promieniujący do pachwiny, problemy z oddawaniem moczu (ból, zatrzymanie), mocz cuchnący lub podbarwiony krwią, nadmierna potliwość – to mogą być objawy kamicy nerkowej.
źródło zdjęć: www.pinterest.com