suchy kaszel - jak z nim walczyć?

Infekcja suchym kaszlem się zaczyna

Suchy kaszel, zwany także nieproduktywnym , jest jednym z pierwszych objawów  infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Wirusy, które atakują komórki nabłonka błony śluzowej dróg oddechowych, niszczą go, powodując stan zapalny. Nabłonek ulega przekrwieniu, wysuszeniu, obrzmieniu,  pojawia się pieczenie, drapanie, ból. Receptory nerwowe odpowiedzialne za odruch kaszlu zostają podrażnione. Kaszel suchy jest bardzo męczącym, dokuczliwym objawem, utrudnia mówienie, uniemożliwia spokojny sen i odpoczynek, który jest tak niezbędny do regeneracji sił podczas choroby, często powoduje ból podrażnionej śluzówki, a z czasem także ból mięśni brzucha i klatki piersiowej. Nieproduktywny kaszel pojawiający się na początku infekcji, po kilku dniach zmienia się w kaszel mokry, tzw. produktywny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny nagromadzonej w drogach oddechowych. Bywa, że suchy kaszel dokucza jeszcze nawet kilka tygodni po przebytej infekcji, gdyż uszkodzone komórki  nabłonka błony śluzowej  potrzebują czasu na regenerację.

Zacznij od naturalnych metodsuchy kaszel - jak z nim walczyć?

Uporczywy, utrudniający funkcjonowanie czy odpoczynek, suchy kaszel należy leczyć. Na początek warto zacząć od sprawdzonych, domowych sposobów:

  • kubek ciepłego mleka z masłem i miodem przed snem,
  • inhalacje z zaparzonych ziół (tymianku, majeranku, rumianku),
  • syrop z cebuli lub buraków,
  • przepłukiwanie gardła wodą z solą,
  • ssanie plasterków imbiru,
  • picie roztworu siemienia lnianego
  • zażywanie syropów na bazie ziół np. prawoślazu lekarskiego.

suchy kaszel - jak z nim walczyć?Leki hamujące kaszel

Gdy naturalne metody okażą się mało skuteczne, a kaszel bardzo dokucza, nie daje wytchnienia, nie mówiąc o regenerującym śnie, należy wspomóc się lekami na suchy kaszel dostępnymi bez recepty.  Zawierają one przeważnie w swoim składzie dekstrometorfan lub kodeinę. Substancje te działają na ośrodkowy układ nerwowy, hamując odruch kaszlu. Ich działanie utrzymuje się do kilku godzin od zażycia. Jak wszystkie leki, także i te, nie są pozbawione skutków ubocznych i ograniczeń, dlatego zawsze (!) przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę.

źródło zdjeć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz