cukrzyca w ciąży

Kiedy usłyszysz od lekarza, że cierpisz na cukrzycę ciężarnych – nie wpadaj w panikę, ale też absolutnie nie bagatelizuj sprawy. Jest to poważne schorzenie, jednak przy prawidłowej diecie oraz ewentualnym leczeniu, nie zagraża rozwijającemu się dziecku, a u matki mija wraz z rozwiązaniem. Nieleczone zaburzenia gospodarki węglowodanowej w ciąży mogą prowadzić do groźnych powikłań dla rozwijającego się płodu oraz matki.  cukrzyca w ciąży

Jakie badania?

Cukrzycę ciężarnych rozpoznaje się na podstawie badań glukozy we krwi. Na początku ciąży, wykonuje się badanie poziomu glukozy na czczo. Nieprawidłowy wynik może wskazywać na nierozpoznaną wcześniej cukrzycą 1 lub 2 typu. Gdy wynik badania jest prawidłowy, wówczas dopiero około 24-28 tygodnia lekarz zleci wykonanie analizy krwi składającej się z dwóch etapów (tzw. krzywą cukrową). Na czczo oznacza się glukozę z krwi, a następnie bada się, jak organizm radzi sobie z metabolizmem cukru, po godzinie lub dwóch od obciążenia glukozą. Nieprawidłowy wynik pierwszego lub drugiego badania  jest podstawą do stwierdzenia cukrzycy ciążowej. Kobieta powinna zostać skierowana do diabetologa.

cukrzyca w ciążyJak to się leczy?

Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest unormowanie poziomu cukru poprzez dietę. Należy przestrzegać dobowej ilości kalorii (obliczonej w zależności od BMI), posiłki spożywać regularnie. Dieta powinna być bogata w węglowodany złożone, zwiększone porcje białka, błonnik. Należy unikać produktów które zawierają dużą ilość cukrów prostych. Z menu powinny zniknąć potrawy smażone oraz bogate w tłuszcze zwierzęce. Gdy po kilku dniach, restrykcyjnego przestrzegania  zaleconej diety, nie obserwuje się poprawy – konieczne może się okazać leczenie insuliną. Ważnym elementem leczenia cukrzycy ciążowej jest samokontrola, za pomocą glukometru (min 4 razy dziennie –  godzinę po posiłku) oraz testów paskowych do oznaczania poziomu glukozy i ciał ketonowych. Poziom cukru we krwi pomaga regulować lekka aktywność fizyczna, np. 30 minutowe spacery lub basen (oczywiście przy braku przeciwwskazań).

Jakie skutki może mieć nieleczona cukrzyca ciążowa?

Skutki nieleczonej lub  nieprawidłowo leczonej choroby mogą być groźne dla rozwijającego się płodu oraz matki. Cukrzyca ciążowa może być przyczyną przedwczesnego porodu, a nawet obumarcia płodu. Dzieci matek chorych na cukrzycę osiągają dużą masę (tzw. makrosomia płodu). Stwarza to ryzyko powikłań okołoporodowych. U noworodków obserwuje się niedocukrzenie, co może mieć konsekwencje dla późniejszego rozwoju dziecka. Ponadto dzieci matek z cukrzycą ciążową częściej w późniejszym wieku cierpią na otyłość. Wzrasta także ryzyko wystąpienia u nich cukrzycy typu 2.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz