Kupujemy ekspres do kawy

Kupujemy ekspres do kawyZakup ekspresu do kawy powinien być starannie przemyślany, ze względu, że jest to najczęściej zakup na lata. Nie istnieje ekspres idealny, dlatego warto rozważyć za i przeciw różnych rodzajów i wybrać taki, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. W zależności od sposobu parzenia, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje ekspresów do parzenia kawy.

Ekspres przelewowy

Ten typ urządzenia jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy przygotować większą ilośc kawy na raz (np. kilka filiżanek na wspólne, rodzinne śniadanie). Kawa stojąca w dzbanku, na podgrzewanej płycie urządzenia, pozostaje ciepła przez dłuższy czas. Minusem jest długi czas procesu zaparzania kawy (kilkanaście minut) oraz konieczność wymiany lub mycia filtra po każdym użyciu.

Ekspres ciśnieniowy  Kupujemy ekspres do kawy

W segmencie sprzętu do parzenia kawy, to swoisty klasyk i profesjonalista. Mała czarna zaparzona pod ciśnieniem jest najbardziej aromatyczna i esencjonalna, z charakterystyczną pianką na powierzchni (cremą). Parzenie kawy trwa dosłownie parę chwil. Ekspres ciśnieniowy jest zazwyczaj urządzeniem wielofunkcyjnym, o różnym stopniu zautomatyzowania. Od prostych, manualnych, tzw. kolbowych, po praktycznie zupełnie zautomatyzowane modele, które same zmielą kawę i idealnie spienią mleko  (jak np. Krups ea8050) . Minusem ekspresów ciśnieniowych jest mała ilość kawy przyrządzana w trakcie jednego procesu (1-2 filiżanki).

Ekspres na kapsułki

W zasadzie za jednym przyciśnięciem guzika, możemy mieć kawę, jak z najlepszej kawiarni. I to taką na jaką mamy akurat ochotę, czy to espresso czy cappuccino. Wkładamy odpowiednią kapsułkę, w której jest hermetycznie zamknięta, idealnie odmierzona, porcja odpowiedniej mieszanki kaw, ewentualnie z dodatkami np. mlekiem w proszku, wciskamy guzik i gotowe. Szybkość i wygoda – to niewątpliwie największy atut tego urządzenia. Ekspres kapsułkowy, to tak naprawdę ekspres ciśnieniowy o najwyższym stopniu zautomatyzowania. Urządzenie nie należy do najdroższych, jednak koszt jednej kapsułki to około 2 złote. W skali roku, w przypadku spożycia  kilku kaw dziennie, robi się już naprawdę spora kwota.

zródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz